Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Szlaki turystyczne w Gminie Iwonicz-Zdrój

Na górę Cergowa

Główny szlak beskidzki
Trójgarbne zalesione pasmo wznosi się na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju. Wzniesienie widoczne ze wzgórz otaczających uzdrowisko. Wielka Góra posiada trzy wierzchołki: wschodni (681 m), środkowy (683 m) oraz zachodni (716 m).

Do Rymanowa-Zdroju – Czy zobaczymy Tatry?

Wiedzie przez urokliwe dolinki oraz wolne od zarośli łąki – „beskidzkie połoniny”. Szlak zaczynamy od Placu Dietla. Kierując się na południe, mijamy m.in. sanatorium „Stare łazienki” oraz centrum rozrywki „Krakowiak”.

Na Żabią Górę

Szlak prowadzi przez Plac Dietla, Las Iwonicki zboczami g. Przedziwnej, później drogą gruntową między polami dociera na szczyt Żabiej Góry.

Do cerkwi w Bałuciance

Spacer zaczynamy w okolicach Placu Oczki przy CIT i kierujemy się w stronę kościoła parafialnego p.w. św Iwona.

Do Lasu Grabińskiego i kościoła w Iwoniczu

Ścieżka oznakowana biało-czerwonym kolorem im. Armii Krajowej prowadzi z Iwonicza Zdroju do Lasu Grabińskiego w Iwoniczu. Prowadzi do miejsca martyrologii. 24.07.1944r odział SS Galizien wykonał egzekucję na 72 osobach.

Do Kościółka w Klimkówce

Prowadzi do kościółka pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klimkówce. Kościółek poświęcono 3 maja 1869 r. Nazwa wsi pochodzi od słowa „klękanie”, bowiem – jak głosi legenda – woły wyorały w tym miejscu krzyż i uklękły przed nim.

Przez „źródło Bełkotka” na Przedziwną

Szlak prowadzi doliną potoku Bełkotka do jego źródeł, następnie na g. Przedziwną (inaczej Łysówka), w przełęczy poniżej łączy się z zielono-białym szlakiem.

Przez Lubatową do Lasu Grabińskiego

Ścieżka zaczyna się przy wejściu na Żabią Gorę w przysiółku Turkówka i przebiega w kierunku miejscowości Lubatowa