Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Na górę „Cergowa” – 716m (Główny Szlak Beskidzki)

Dystans: 8,84 km

Kolor szlaku: czerwony. 250px-POL_Szlak_czerwony.svg  (Główny szlak beskidzki)

Szlak biegnie od Rymanowa Zdroju, wzdłuż góry Mogiła i przez Suchą Górę.  W Iwoniczu-Zdroju biegnie przez os. Wschodnie, Plac Dietla, następnie wzdłuż Iwonickiego Potoku asfaltową drogą prowadzi do przysiółka Lubatowej: Turkówka, gdzie naszym oczom ukazuje się Wielka Góra (pasmo  Cergowej), która posiada trzy wierzchołki: wschodni (681 m n.p.m.), środkowy (683 m n.p.m.) oraz zachodni (716 m n.p.m.).

Na południowym zboczu Cergowej znajdują się jaskinie szczelinowe. Natomiast po północnej stronie wypływa źródełko nazywane Złotą Studzienką – miejsce związane z kultem św. Jana z Dukli. Lasy Cergowej są objęte ochroną w obrębie Rezerwatu Cisy w Nowej Wsi i Rezerwatu Tysiąclecia na Cergowej. Od drogi nad przysiółkiem Doły w Lubatowej szlak skręca do doliny potoku. Za potokiem szlak prowadzi w kierunku południowo-zachodnim, leśną drogą na grzbiet, a następnie w kierunku zachodnim przez trzy szczyty Cergowej.

Na najwyższym szczycie (716 m n.p.m.) znajduje się wieża widokowa o wysokości ok. 22 m nad elewacją szczytu. Dalej szlak przebiega w kierunku Pustelni św. Jana z Dukli nad miejscowością Trzciana.