Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

„Do cerkwi w Bałuciance”

Dystans: 5 km

Kolor ścieżki: niebiesko-żółty. Szlak czerwony

Czas przejścia: 2h

Niebiesko żółta ścieżka spacerowa prowadzi do cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy w Bałuciance.

Spacer zaczynamy w okolicach Placu Oczki przy CIT i kierujemy się w stronę kościoła parafialnego p.w. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych. Przed kościołem skręcamy w lewo podążając wzdłuż potoku iwonickiego. Idąc ścieżką mijamy figurę MB Uzdrowienia Chorych, wejście na drogę krzyżową a następnie przechodząc przez mostek na Potoku Ropnym skręcamy w prawo. Ścieżka tutaj jest opisana, a wejście wskazuje drogowskaz.

Idąc ścieżką mijamy po prawej stronie górę Borowinową 506 m.n.p.m., (kiedyś prowadzone były na niej prace związane z wydobyciem ropy naftowej i do dziś można tu spotkać ślady naftowej bytności). Dochodzimy do rozdroża, jest tu ławeczka gdzie można usiąść i delektować się niespotykaną atmosferą. Dalej idziemy w prawo i po kilku krokach zauważamy drogowskaz przy drodze kierujący nas w lewo do cerkwi w Bałuciance. Należy zwrócić uwagę na oznakowania ponieważ ścieżka po kilkunastu metrach znów skręca w lewo.

Idąc ścieżką, przy dobrej pogodzie możemy podziwiać budynki sanatoryjne Iwonicza-Zdroju. Ścieżka została tak zaprojektowana by można było podziwiać stanowiska masowo tu występującej Miesięcznicy Trwałej. Podchodzimy pod górę Glorietta 551 m.n.p.m. a następnie w prawo zboczem góry ponieważ ścieżka nie przechodzi przez sam szczyt, jedynie go okrąża.

Po wyjściu z lasu ścieżka biegnie równolegle z zielonym szlakiem do Rymanowa Zdroju „Czy zobaczymy Tatry” i prowadzi przez łąki, tzw. Ruskie Pola, na górę Przymiarki. Po drodze mijamy tablicę informującą o historycznej przeszłości tego terenu. Na Przymiarkach przy drogowskazie ścieżka skręca w prawo, na południe od zielonego szlaku. Schodzimy ścieżką przez łąkę do drogi łączącej Turkówke (przysiółek Lubatowej) z Bałucianką. Tutaj także znajduje się drogowskaz. Skręcamy w lewo, mijamy pierwsze zabudowania Bałucianki i wychodzimy na prostą skąd widać już odrestaurowaną cerkiew cel naszego spaceru. Grekokatolicka drewniana cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy z XVII wieku została w 2013 r. odrestaurowana. W sąsiadującym tartaku można poprosić o udostępnienie wnętrza cerkwi.