Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Odnowienie pomnika w Lesie Grabińskim

Odnowienie pomnika w Lesie Grabińskim
Odnowienie pomnika w Lesie Grabińskim
Wiemy, jak ważna jest pamięć o naszej historii oraz troska o miejsca pamięci narodowej, dlatego przeprowadziliśmy gruntowny remont pomnika rozstrzelanych w Lesie Grabińskim. Całkowity koszt renowacji wyniósł ok. 152 000 zł, z czego 70 000 zł Gmina Iwonicz – Zdrój otrzymała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Należy przypomnieć, że zbrodnia w Lesie Grabińskim była ogromnym ciosem dla naszej społeczności. 24 lipca 1944 roku żołnierze niemiecko – ukraińskiego batalionu SS-Galizien zamordowali strzałem w tył głowy 72 więźniów przywiezionych z więzienia w Jaśle. Pomordowanych ekshumowano i identyfikowano w 1945 roku. Ofiarami byli w większości żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich; aż 38 z nich pochodziło z Lubatowej, pozostali byli mieszkańcami Iwonicza, Krosna oraz Sanoka; 20 ofiar zbrodni nie udało się zidentyfikować.
Osoby, które nie zostały rozpoznane, pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu w Iwoniczu. Lubatowianie, po ekshumacji, spoczęli przy kościele w Lubatowej, obok którego znajduje się wyremontowany niedawno pomnik poświęcony pamięci poległych.
Mówi się, że człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć. Pamiętajmy!
Cześć i chwała bohaterom!