Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju organizatorem I Powiatowego Konkursu Żywieniowego

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju zaprosił ósmoklasistów na I Powiatowy Konkurs Żywieniowy „W czym tkwi zdrowie”, który odbył się 8 listopada 2022 r. Organizatorów zainspirował Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Na zaproszenie „Gastronomika” odpowiedziało 13 drużyn, reprezentujących szkoły podstawowe z Dobieszyna, Iskrzyni, Iwonicza, Lubatowej, Odrzykonia i Wrocanki. Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch etapach – szkolnym i powiatowym.

W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną, dotyczącą błędów żywieniowych nastolatków i omówić ją w dniu zawodów.  Drugi etap konkursu odbywał się w ZSGH w Iwoniczu-Zdroju. Zespoły wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych: dekorowania pierników, rozpoznawania przypraw i ziół, przenoszenia zastawy stołowej z zastosowaniem tacy, składania ręczników. Uczestnicy konkursu obejrzeli prezentację dotyczącą projektów unijnych realizowanych w szkole. Uczniowie  „Gastronomika” opowiedzieli o swoich wrażeniach z udziału w projekcie „Dobry staż dobry start”. Zaprosili również do udziału w nowym projekcie „W poszukiwaniu smaku”, którego realizacja rozpoczyna się w tym roku szkolnym i będzie kontynuowana w następnym. Opiekunowie grup wysłuchali prelekcji żywieniowej oraz mieli okazję spróbować kawy parzonej przez członków kółka baristycznego. Po zakończeniu zmagań konkursowych wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do stołówki szkolnej na aromatyczną zupę dyniową.

Jury stanęło przed trudną decyzją. Ostatecznie I miejsce przyznano Szkole Podstawowej w Lubatowej, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Dobieszynie, a miejsce III przypadło Szkole Podstawowej w Odrzykoniu.

 

Nagrody wręczył Starosta Krośnieński Jan Pelczar, który również objął honorowy patronat nad wydarzeniem. Konkurs współorganizowano i dofinansowano z budżetu Powiatu  Krośnieńskiego w ramach środków przeznaczonych na realizację zadań ujętych w Planie  Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim „Życie mam tylko jedno”. W podsumowaniu konkursu wzięła również Józefa Winnicka – Sawczuk, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.