Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Dobry staż na dobry start roku szkolnego

Dobry staż na dobry start roku szkolnego
Dobry staż na dobry start roku szkolnego

ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNO-HOTELARSKICH W IWONICZU-ZDROJU

W GASTRONOMIKU-ZDROJU DOBRY STAŻ NA DOBRY START ROKU SZKOLNEGO

Jak najefektywniej rozpocząć rok szkolny po wielu miesiącach nauki zdalnej? Od praktycznej nauki zawodu w terenie! I tak właśnie się dzieje w Gastronomiku w Iwoniczu-Zdroju.

32 uczniów zdrojowego Gastronomika wraz z opiekunami i dwóch nauczycieli tej szkoły rozwija swoje umiejętności zawodowe w ramach projektu „Dobry staż – dobry start” finansowanego z funduszy Unii Europejskiej poprzez program Erasmus+.

Jedna grupa uczy się w Portugalii, w zaczarowanej Lizbonie i jej okolicach, a druga w Hiszpanii, w Andaluzji, w pięknych białych miasteczkach Alozaina i Coin w pobliżu Malagi. Technicy hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, a także technologii żywności przez 4 tygodnie pracują w hotelach, restauracjach i zakładach cukierniczych zdobywając doświadczenie, poznając charakterystyczne dla Andaluzji i Portugalii produkty, potrawy i wyroby cukiernicze W Hiszpanii partnerem projektu jest Carla Travel, a w Portugali MBC Portugal – obie firmy doświadczone w organizacji pobytu i stażów zawodowych współpracujące ze szkołą od kilku lat.

Zdobyte podczas przygotowania do wyjazdu i w trakcie stażu doświadczenie poparte będzie ważnymi na ścieżce zawodowej dokumentami, które stworzą bogate portfolio. Uczniowie i nauczyciele zdobędą certyfikaty zawodowe i językowe, zaświadczenia o ukończeniu szkoleń BHP, warsztatów fotografii kulinarnej, gastronomicznych i baristycznych, a także Europass Mobilność i Europass CV.

Poznanie przepięknych miejsc, spotkania z ludźmi i doświadczanie kultury hiszpańskiej i portugalskiej jest dodatkowym, ale też niezwykle ważnym elementem stażów zawodowych w ramach projektu „Dobry staż-dobry start”.

Relacje z hiszpańskiej i portugalskiej przygody uczniów i nauczycieli Gastronomika można śledzić na FB i Instagramie szkoły (zsgh_iwonicz_zdroj)

Magdalena Jacek

Zespół projektowy