Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Konkursu EKO HESTIA SPA 2020

Które uzdrowisko w Polsce jest najbardziej ekologiczne?

Poznaliśmy finalistów V edycji konkursu EKO HESTIA SPA. O 100 tysięcy złotych nagrody głównej rywalizują Bystrzyca Kłodzka, Dębica, Muszyna i Piwniczna Zdrój. Zdobędzie ją gmina uzdrowiskowa z najciekawszymi inicjatywami pro-ekologicznymi. Zwycięzcę poznamy 30 listopada 2020 r.

Konkurs jest organizowany corocznie przez Grupę ERGO Hestia (która jest również fundatorem nagród) oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Do tegorocznej edycji EKO HESTIA SPA zgłosiło się dziesięć uzdrowisk. W finale o 100 tysięcy złotych rywalizują cztery z nich. Zwycięzca będzie mógł przeznaczyć tę kwotę na realizację kolejnych proekologicznych projektów. W finałowym gronie znalazły się: Bystrzyca Kłodzka (uzdrowisko Długopole Zdrój – woj. dolnośląskie), Dębica (uzdrowisko Latoszyn Zdrój – woj. podkarpackie), Muszyna i Piwniczna Zdrój (obie woj. małopolskie). 

Poznaliśmy również uzasadnienia Komisji Konkursowej dla wyboru finalistów.

  • Bystrzyca Kłodzka to dobry przykład systematycznych działań w zakresie likwidacji kotłów węglowych i przejścia na odtwarzalne źródła energii.
  • Dębica to nietypowy przykład powrotu po wielu latach do uzdrowiskowego dziedzictwa oraz odpowiedzialnego wykorzystania środków unijnych w celu reaktywacji przedwojennych tradycji uzdrowiskowych.
  • Muszyna to umiejętne wykorzystanie potencjału uzdrowiska i górskiej lokalizacji w harmonii ze środowiskiem naturalnym, a urządzone tam tzw. Ogrody Zmysłów i kompleks basenowy na Zapopradziu mogą być doskonałymi wzorami do naśladowania.
  • Piwniczna to konsekwencja i determinacja w programie ochrony powietrza oraz unikalne proekologiczne działania edukacyjne (m.in. obejmujące projekty eko-teatru).

„EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs, skierowany wyłącznie do polskich uzdrowisk. Okres pandemii jest wyjątkowo trudny dla miejscowości uzdrowiskowych, a często to przecież one są pionierami nowatorskich rozwiązań, związanych z ochroną środowiska oraz liderami edukacji ekologicznej w lokalnych społecznościach. Dlatego doceniamy wyjątkowe znaczenie tej inicjatywy i  cieszymy się, że dzięki wsparciu Grupy ERGO Hestia jest ona kontynuowana nawet w takich okolicznościach” – podkreśla dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. 

„Dbanie o środowisko zawsze jest bardzo istotne. Odpowiedzialne firmy muszą jednak pójść krok dalej i do ekologicznych postaw zachęcać innych. Pięć edycji EKO HESTII SPA to potwierdzenie tej teorii. Sukcesem konkursu jest to, że każdy z finalistów przyczynił się do pozytywnego wpływu na środowisko. Wspólną pracą osiągamy znacznie lepsze efekty” – komentuje Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Grupy ERGO Hestia.

Rozstrzygnięcie V edycji konkursu EKO HESTIA SPA nastąpi 30 listopada br. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.