Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

V edycja konkursu EKO HESTIA SPA

V edycja konkursu EKO HESTIA SPA
V edycja konkursu EKO HESTIA SPA

Te uzdrowiska mają szansę na 100 tysięcy złotych. Kluczowa faza konkursu EKO HESTIA SPA

Ostatnie miesiące to trudny okres dla polskich uzdrowisk. Przez pandemię były zamknięte. Teraz czas na powrót do sprawnego funkcjonowania. W tych okolicznościach 100 tysięcy złotych z konkursu EKO HESTIA SPA będzie jeszcze większym wsparciem niż zazwyczaj.

EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk. Trwa właśnie jego jubileuszowa, piąta edycja. Oceniane są w niej najciekawsze eko-inicjatywy zrealizowane przez polskie uzdrowiska w latach 2015-2019. Właśnie zakończono etap kwalifikacyjny. Już wiemy, że w tym roku w konkursowe szranki stanie 10 znanych polskich uzdrowisk: Świnoujście (woj .zachodniopomorskie), Bystrzyca Kłodzka i Duszniki-Zdrój (woj. dolnośląskie), Rabka-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie), Dębica i Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie), Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie) oraz Augustów (woj. podlaskie).

Dla wszystkich polskich uzdrowisk, całkowicie zamkniętych dla kuracjuszy na czas pandemii, ostatnie miesiące to niezwykle ciężki okres i wyjątkowe, bezprecedensowe doświadczenie. Mimo znacznie uszczuplonych budżetów, wiele z nich nie zrezygnowało jednak z wcześniejszych planów inwestycyjnych i działań, związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska oraz ekologią. Konkurs EKO HESTIA SPA ma w związku z tym dla nas wszystkich, zwłaszcza w tak trudnym czasie,   wyjątkowe znaczenie. Nie tylko pokazuje najlepsze pomysły i nowatorskie rozwiązania proekologiczne polskich uzdrowisk, ale i tworzy w tym zakresie katalog dobrych praktyk, godnych naśladowania przez wszystkie samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny.

Wspólnie dbać o środowisko

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa wynosi, jak co roku, 100 tysięcy złotych. Zwycięskie uzdrowisko przeznaczy ją na realizację kolejnych pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Dla ścisłych finalistów przyznane będą też dodatkowe nagrody w postaci specjalistycznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

– Jesteśmy jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym, którego główna siedziba zlokalizowana jest w uzdrowisku. Dlatego jeszcze bardziej rozumiemy potrzebę dbania o środowisko. W ERGO Hestii codziennie pracujemy nad zminimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko. Wiemy jednak, jak ważne jest zachęcenie do tego innych. Dlatego już po raz piąty nagrodzimy uzdrowisko, które chętnie i skutecznie działa w zakresie ekologii – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

Czas na piątego laureata

W czterech poprzednich edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 24 uzdrowiska. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów, w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w roku 2018 – Inowrocław, a rok temu zwycięzcą został Lądek-Zdrój. Dotychczasowi laureaci nie mogą startować w konkursie.

Więcej informacji o konkursie oraz skład komisji konkursowej można znaleźć na stronie SGU RP.

Rozstrzygnięcie V edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2020 roku. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu.

EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk. Co roku nagradzamy kompleksowe, systematyczne i długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Istotne jest również to, czy uzdrowiska biorą udział w edukacji ekologicznej lokalnej społeczności.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem konkursu oraz fundatorem nagród jest sopocka Grupa ERGO Hestia. Od samego początku merytorycznym partnerem jest największa polska organizacja zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

***

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeń. Niemal od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym produkty i usługi ubezpieczeniowe najwyższej jakości. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od początku jej funkcjonowania jest Piotr Maria Śliwicki.