Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

„Żegnajcie zapusty! Nadchodzi czas nietłusty…”

„Żegnajcie zapusty! Nadchodzi czas nietłusty…”
„Żegnajcie zapusty! Nadchodzi czas nietłusty…”

Przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w bibliotece szkolnej rozmawialiśmy o zwyczajach dotyczących zapustów, czyli karnawału. Nasze spotkanie odbyło się we wtorkowe ostatki, 25 lutego. Celem imprezy było przede wszystkim wzbogacenie wiedzy o staropolskich obrzędach dotyczących tych „szalonych dni”.

Ludowe zapusty były pod każdym względem niesamowite. Na ten czas zapomniano o problemach i trudach, stawiając przyjemności ponad obowiązki i pracę. Najhuczniej i najweselej obchodzono ostatki, czyli popularny śledzik. Opowiadając dzieciom o obrzędach, związanych z karnawałem, szczególną uwagę zwrócono na ich różnorodność w poszczególnych regionach Polski. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie, chętnie włączając się do zajęć. Następnie, oby tradycji stało się zadość, przyszłą pora na tańce i zabawę:

„Nie masz nic najmilszego, na zapust kochany.

Rozweseli on każdego, choćby był stroskany.

Hoc w zapusty, hoc wesoło,

Nuże dalej, nuże w koło.”

Podczas naszej imprezy nikt nie był „stroskany”, o czym mogą świadczyć uśmiechnięte buzie wszystkich „biesiadników”. I my tam byłyśmy, ciasteczka schrupałyśmy i świetnie się bawiłyśmy!

 

                                                                                       Magdalena Depczyńska

                                                                                        Jolanta Zygmunt