Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

XVII Rajd Zimowy

XVII Rajd Zimowy
XVII Rajd Zimowy

7 lutego 2020 r. dwadzieścioro uczniów Szkoły Podstawowej w Lubatówce pod opieką p. Agnieszki Stanisz i p. Krzysztofa Sucha wzięło udział w XVII Rajdzie Zimowym organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w Krośnie.
W tym roku trasa rajdu biegła z Tylawy przez Wilsznię i Smereczne do Olchowca. Grupy rajdowe z całego powiatu krośnieńskiego (około 150 osób) wyruszyły autokarami z Krosna do Tylawy, skąd zaczęliśmy nasze wędrowanie po Beskidzie Niskim.  Dotarliśmy do nieistniejących wsi – Wilszni, a następnie Smerecznego. We wrześniu 1944 r. podczas Operacji Dukielsko – Preszowskiej toczyły się tu krwawe walki. Wielu mieszkańców zginęło, a prawie wszystkie budynki spłonęły w wyniku ostrzału artyleryjskiego. We wsi Smereczne znajdowała się „kasarnia”, która na dwóch przeciwległych rogach budynku (po przekątnej) miała bunkry obronne z grubego kamienia, wyposażone w karabiny maszynowe i szczeliny strzelnicze. Betonowe bunkry zostały tak skonstruowane, że pozwalały prowadzić ostrzał dookoła kasarni.

Cały rajd odbywał się w pięknej zimowej aurze, momentami przypominającej bajkową scenerię. Przepiękne widoki towarzyszyły nam przez cały czas trwania rajdu i sprawiły, że nikt nie czuł się zawiedziony, a dobry humor dopisywał mimo zmęczenia. Zeszliśmy do Olchowca, gdzie od 1990 co roku odbywają się tzw. kermesze łemkowskie – spotkania Łemków z Polski i zagranicy.  Tam czekała na nas pieczona kiełbasa. W godzinach popołudniowych szczęśliwi i radośni wróciliśmy do Lubatówki. Wszyscy czekają na kolejną wędrówkę!