Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Finał konkursu powiatowego pn. „Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”

Finał konkursu powiatowego pn. „Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”
Finał konkursu powiatowego pn. „Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”

Euforia spowodowana przyznaniem Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dotarła i do Gminy Iwonicz-Zdrój. Niedługo po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego Szkoła Podstawowa w Iwoniczu dla uhonorowania pisarki zorganizowała konkurs pn. „Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”, do którego zaprosiła uczniów szkół podstawowych powiatu krośnieńskiego. Pomysłodawczyniami konkursu, a zarazem koordynatorkami projektu były nauczycielki ww. placówki, panie Marzena Muzyka i Lucyna Szubrycht. Konkurs miał na celu m.in. przybliżenie sylwetki i twórczości wybitnej Polki, popularyzowanie czytelnictwa, zachęcanie do samodzielnego zdobywania wiedzy, rozwijanie wyobraźni młodzieży oraz integrację środowisk szkolnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj.
Do udziału w konkursie udało się zachęcić uczniów z 16 szkół podstawowych z terenu powiatu krośnieńskiego. Były to: SP w Sieniawie, SP im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaszczwi, SP im. Kazimierza Wielkiego w Rogach, SP im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej, SP we Wróbliku Szlacheckim, SP nr 3 w Krośnie, SP w Dobieszynie, SP im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu, SP w Jasionce, SP im. Jana Pawła II w Klimkówce, SP nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie, SP im. Polskich Noblistów w Króliku Polskim, SP im. Tadeusza Kościuszki w Łężanach, SP im. Prof. S. Pigonia w Komborni oraz SP im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: teoria i prace plastyczne. Miłośnicy zdobywania informacji mogli sprawdzić się w teście wiedzy o życiu i twórczości pisarki, który odbył się 2 grudnia br. w SP w Iwoniczu. Przystąpiło do niego 63 osoby. Kolejnych 94 uczniów, używając najrozmaitszych technik, wykonało portrety noblistki. Złożone prace oceniało jury w składzie: Elżbieta Jasińska – emerytowany nauczyciel j. polskiego, Sabina Józefowicz-Boczar – wicedyrektor SP w Iwoniczu oraz Jerzy Sznajder – artysta plastyk. Trzeba podkreślić, że w obu kategoriach uczniowie powiatu zaprezentowali nadzwyczaj wysoki poziom.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 12 grudnia o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej w Iwoniczu. Obecny na nim Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój złożył wszystkim uczestnikom wyrazy uznania, pogratulował wiedzy oraz umiejętności plastycznych i wręczył nagrody najwyżej ocenionym uczniom.
Tak to za sprawą świeżo upieczonej noblistki Olgi Tokarczuk młodzież z powiatu krośnieńskiego mogła nie tylko poszerzyć swoje horyzonty ale i spotkać się z rówieśnikami na zawsze gościnnej iwonickiej ziemi.
Wyniki konkursu – test wiedzy:
I miejsce – SP im. Kazimierza Wielkiego w Rogach
II miejsce – ex aequo – SP im. Polskich Noblistów w Króliku Polskim i SP Wróblik Szlachecki
III miejsce – SP Wróblik Szlachecki
Wyniki konkursu – prace plastyczne:
Kategoria IV-VI
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Rogach
Kategoria VII-VIII
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Dobieszynie
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka nr 6 w Krośnie
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu

http://www.sp.iwonicz.pl/…/SylwetkaNoblistkiOlga…/index.html