Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Akcja MEN „Szkoła pamięta”

Akcja MEN „Szkoła pamięta”
Akcja MEN „Szkoła pamięta”

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Lubatówce włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia historyczne.

– Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.

– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – podkreślił szef MEN.

W związku z tym w piątkowy poranek, 25 października, uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami, udali się na nasz parafialny cmentarz aby oddać hołd mieszkańcom Lubatówki pomordowanym w czasie II wojny  światowej, natomiast uczniowie klas VII i VIII uprzątnęli również otoczenie obelisku. W tym celu na cmentarz przynieśli ze sobą odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim chęć i zapał do zrobienia czegoś dobrego, co w tym przypadku jest też wyrazem naszej kultury i szacunku wobec tradycji i zmarłych. Wolontariusze  sprawnie sprzątali, zmywali, czyścili, grabili, zamiatali, przenosili, wyrzucali i ustawiali, aby przywrócić pomnikowi godny, schludny wygląd. Na koniec jeszcze zapalili znicze, złożyli kwiaty i pomodlili się za tych, którzy poświęcili życie, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej Polsce.