Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019
Narodowe Czytanie 2019

Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Jest to inicjatywa Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, kontynuowana obecnie przez Pana Andrzeja Dudę.
W roku 2012 czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, następnie „Zemstę” Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Na ósme czytanie wybrano osiem nowel. Są to:
1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej,
2. Dym – Marii Konopnickiej,
3. Katarynka – Bolesława Prusa
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków– Brunona Schulza
5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego
7. Sachem – Henryka Sienkiewicza
8. Sawa– Henryka Rzewuskiego.
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
W całej Polsce Narodowe czytanie odbyło się 7 września, natomiast w naszej szkole 6 września czytaliśmy nowelę „Katarynka” Bolesława Prusa.