Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

FILIP LAUREATEM „ARSENAŁU PAMIĘCI”

FILIP LAUREATEM „ARSENAŁU PAMIĘCI”
FILIP LAUREATEM „ARSENAŁU PAMIĘCI”

W dniach 6-8 czerwca 2019 roku Filip Knap  uczeń klasy VII pod opieką pana Mariusza Dołęgowskiego wyjechał do Łodzi na uroczyste podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”, którego został Laureatem. Filip otrzymał atrakcyjne  nagrody: grę historyczną oraz książki, a także uczestniczył w ciekawej  wycieczce po regionie łódzkim.

Spotkanie podsumowujące konkurs zorganizowane w Łodzi było wspaniałą lekcją historii.

We czwartek, 6 czerwca uczestniczyliśmy w spotkaniu z gościem specjalnym – druhną Gryzedą Studnicką pseudonim „Zela” – uczestniczką powstania warszawskiego, harcerką Szarych Szeregów. Wierna przysiędze, że będzie zawsze niosła pomoc bliźnim, służyła jako sanitariuszka w powstaniu. Mimo iż od tego wydarzenia upłynęło 75 lat, doskonale pamięta wybuch niemieckiego czołgu – pułapki, podczas którego zginęło ponad 300 żołnierzy i cywilów, ze szczegółami wspomina wydarzenia ze swojej, jakże trudnej młodości.

W drugim dniu –  w ramach nagrody – wzięliśmy udział w wycieczce po regionie łódzkim. Podróżowaliśmy kolejką wąskotorową, wybudowaną na potrzeby I wojny światowej w 1914 roku, na trasie Rogów – Jeżów. Podczas przejazdu, przeżyliśmy napad na pociąg, zorganizowany przez bojówki PPS… Podczas wspólnego ogniska słuchaliśmy opowiadania  pracowników łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowego, którzy wcielili się wcześniej
w napastników na pociąg.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie arboretum w Rogowie, w którym  rośnie ponad 100 gatunków klonów, mieliśmy również okazję zobaczyć piękne różaneczniki, magnolie, tulipanowce oraz rośliny chińskie. Przechadzaliśmy się górskimi ścieżkami alpinarium, czyli ogrodu zbudowanego ze skał, kamieni i ziemi, w którym odtwarzane jest górskie środowisko naturalne z roślinami wysokogórskimi.

Następnie udaliśmy się do Łowicza, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem panem Krzysztofem Kalińskim, zobaczyliśmy katedrę zwaną Wawelem Mazowsza (miejsce pochówku 12 prymasów Polski). Obejrzeliśmy renesansowy nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, który dwukrotnie podczas wolnej elekcji sprawował urząd interrexa, czyli „międzykróla” w czasie bezkrólewia. Składając kwiaty pod tablicą upamiętniliśmy uczestników akcji „Uwolnić Cyfrę”, która określana jest mianem  „Małego Arsenału”, oddaliśmy hołd 12 śmiałkom, którzy 8 marca 1945 bezkrwawo uwolnili 80 więźniów NKWD. Do końca swoich dni wysyłali sobie kartki z pozdrowieniami z okazji 8 marca, niektórzy myśleli, że to z okazji Dnia Kobiet, ale nie wyprowadzali ich z błędu.

Zmęczeni, ale zadowoleni,  po całodziennym zwiedzaniu udaliśmy się do łódzkiej Manufaktury, gdzie mogliśmy odpocząć.

W sobotę 8 czerwca 2019 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyło się spotkanie pokoleń, czyli uroczyste podsumowanie XVIII  Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”.

Uczestnikami spotkania byli wyjątkowi goście: harcerze Szarych Szeregów, Jaworzniacy, Żołnierze Niezłomni oraz Sybiracy. Z roku na rok jest ich wśród nas coraz mniej… Rozpoczynając spotkanie harcmistrz Krzysztof Jakubiec powiedział:  „W każdym polskim domu istnieje wiele drobnych, z pozoru niewiele znaczących przedmiotów – pożółkłe fotografie, dokumenty, ukryte na dnie szafy czy szuflady drobiazgi. Na ich widok oczy babci czy dziadka nabierają blasku lub wypełniają się łzami wzruszenia. Poznajmy dzieje tych rekwizytów historii, których znaczenia nawet się nie domyślamy a które były niemym świadkiem najważniejszych dla kogoś przeżyć. Strzęp materiału może okazać się opaską powstańczą. Okruszek zaschniętego chleba może być wspomnieniem głodowych lat wojennej  lub wygnańczej tułaczki. Wyblakła fotografia może okazać się jedynym śladem istnienia kogoś, kto życie swoje ofiarował na Ołtarzu Ojczyzny”

Ogólnopolski konkurs „Arsenał Pamięci” to bardzo cenna inicjatywa, a najbardziej cieszy fakt, że chcą brać w niej udział młodzi ludzie. To napawa optymizmem i daje nadzieję, że nasza piękna chociaż bolesna przeszłość nie zostanie zapomniana.

Wyjazd był dla nas bardzo atrakcyjny i ciekawy. Naprawdę warto brać udział w konkursach, które nie tylko wzbogacają  wiedzę, ale i przynoszą  wiele satysfakcji.

Mariusz Dołęgowski