Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

„Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej”

„Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej”
„Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej”

„Gdy dziecku dajesz książkę

Zbroisz jego serce –

A duszy, jak ptakowi

Światłe przynosisz skrzydła”

Kornel Makuszyński

Spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Dlatego pasowanie na czytelnika to najważniejsze wydarzenie w życiu biblioteki szklonej, któremu towarzyszą ogromne emocje i wiele niezapomnianych przeżyć.

Nasze spotkanie pierwszaki rozpoczęły piosenką „bibliotekarz”, a następnie zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, deklamując wiersze, oczywiście o tematyce czytelniczej. Następnie uczniowie musieli wykazać się znajomością tytułów baśni i bajek odgadując zagadki, z którymi poradzili sobie na szóstkę. Druga część naszego pasowania dotyczyła już tematów ścisłe związanych z biblioteką, a więc księgozbioru czytelni i wypożyczalni, regulaminu, sposobu wypożyczania książek oraz ich poszanowania.

Kulminacyjnym punktem było uroczyste pasowanie przez Różową Panterę na czytelnika biblioteki szkolnej poprzedzone złożeniem przyrzeczenia. Uczniowie zobowiązali się kochać i szanować książki i z powagą traktować obowiązki czytelnika.

I wreszcie nadszedł upragniony moment samodzielnego wypożyczenia bajek. Dzieci z przejęciem i zainteresowaniem wybierały książeczki, które przeniosą je w świat wspaniałych przygód.

Na pożegnanie mali czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.  Mamy nadzieję, że od dzisiaj biblioteka będzie kojarzyła się naszym „milusińskim” z bezpieczeństwem i przyjazna atmosferą, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Magdalena Depczyńska

Magdalena Mikosz