Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Serca dla Niepodległej

Serca dla Niepodległej
Serca dla Niepodległej

W sobotnie popołudnie 10 listopada społeczność naszej szkoły i miejscowości uroczyście świętowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się o godz. 16.00  mszą św. w kościele w Lubatówce, a główna uroczystość odbyła się w sali Domu Ludowego. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Witold Kocaj – Burmistrz Gminy Iwonicz –Zdrój, Pani Dorota Świstak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, ks. Janusz Korzępa, radni: Pan Krzysztof Zima oraz Pan Piotr Aszklar, Pan Andrzej Ceglarz – Prezes Oddziału ZNP w Iwoniczu  -Zdroju, przedstawiciel LKS-u Lubatówka – Pan Piotr Knap i OSP –  Pan Paweł Leżoń.

Przez ponad dwie godziny licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Lubatówki z zapartym tchem, a czasem łezką w oku, śledzili występy uczniów.

            Nie sposób oddać słowami atmosfery panującej podczas uroczystości. Dzieci z typową dla nich radością i entuzjazmem zaprezentowały przepiękny program artystyczny według autorskiego scenariusza Pań:  Renaty Jakieły i Jolanty Zygmunt.

Trudną i zawiłą historię naszej Ojczyzny przedstawiły w ciekawy i oryginalny sposób, okazując dumę i radość z faktu bycia Polakami. „Poloneza czas zacząć” można by powtórzyć za Adamem Mickiewiczem i tak też rozpoczęto uroczystość. Ten dostojny taniec, piękne wiersze i nastrojowe pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w poważny, refleksyjny nastrój. Najbardziej dramatyczne wydarzenia z naszej historii zostały ukazane w formie pantomimy. Obraz Polski szarpanej i uwięzionej przez zaborców wywołał łzy wzruszenia u wielu widzów.

Widowisko sceniczne było bardzo bogate. Jego dopełnienie stanowiła prezentacja multimedialna „To jest Polska”, składająca się ze zdjęć i filmów ukazujących dzieci w miejscach im bliskich – w szkole, na boisku, łące, w Lesie Grabińskim, na cmentarzu czy przy kapliczce przydrożnej. Z ogromną przyjemnością wszyscy zgromadzeni patrzyli na swoje rodzinne strony – Lubatówkę – Małą Ojczyznę.

Uroczystość zakończyła się radosnym akcentem – żywiołowym krakowiakiem i wspólnym śpiewaniem najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych, m. in. „Kadrowej”, „Pierwszej Brygady” czy „Przybyli ułani”.

Młodzi wykonawcy otrzymali zasłużone brawa i pochwały od Dyrektora Szkoły Pana Adama Dołęgowskiego ora Pana Witolda Kocaja – Burmistrza Gminy Iwonicz – Zdrój.

Na uwagę zasługuje również piękna scenografia utrzymana w bieli i czerwieni oraz  stroje tancerzy.

Udział w uroczystości był wyrazem naszego patriotyzmu, głębokiej miłości  i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

„Pytasz się synu, gdzie jest i jaka?

W niewymierzonej krainie leży.

Jest w każdym wiernym sercu Polaka […]”

Tak o naszej Ojczyźnie pisał Antoni Słonimski. Dzisiejszego wieczoru Polska była we wszystkich sercach! Wszystkie serca biły dla Niepodległej!

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości wykazali rodzice uczniów kl. II – III oraz Rada Rodziców naszej szkoły. Składamy gorące podziękowania za współpracę, pomoc i wsparcie finansowe.

Uroczystość przygotowały Panie: Renata Jakieła, Jolanta Zygmunt i Agnieszka Stanisz.

Gratulujemy i życzymy kolejnych twórczych inicjatyw!

Anita Such