Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

LAUREACI „ARSENAŁU PAMIĘCI”

LAUREACI „ARSENAŁU PAMIĘCI”
LAUREACI „ARSENAŁU PAMIĘCI”

W dniach 14 – 16 czerwca 2018 roku w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci.” Laureatami z naszej szkoły zostali Miłosz Ziomek oraz Maciej Jakieła. Chłopców, którzy w tym czasie przebywali na Zielonej Szkole, reprezentował Pan Mariusz Dołęgowski.
W czwartek, 16 czerwca, uczestnicy mogli wysłuchać gawędy harcmistrza Krzysztofa Jakubca. Z jego ust padły m.in. słowa: „Niech nasze Arsenałowe działanie będzie głosem w dyskusji nad postawami młodych ludzi wobec historii w jej materialnych i niematerialnych śladach.”
W drugim dniu odbył się „Rajd po Łodzi – z historią w tle”, czyli gra miejska „Śladami bohaterów wojny 1920 roku po Łodzi – Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego”. Uczestnicy, zaopatrzeni w instrukcje i mapy, mieli do pokonania ośmiokilometrową trasę po mieście, podczas której musieli wykonać wiele zadań: rozwiązać krzyżówkę, rozszyfrować wiadomości zakodowane w różnych miejscach, odnaleźć pomniki Tadeusza Kościuszki
i Władysława Reymonta, archikatedrę łódzką, aby poznać historię Grobu Nieznanego Żołnierza, zaśpiewać piosenkę patriotyczną „Leguny w niebie”, opatrzyć rany odniesione na froncie, by wreszcie usiąść i posłuchać wykładu pracownika łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział historię lazaretów, czyli szpitali wojennych.
W sobotę, 16 czerwca 2018 r., w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyło się spotkanie pokoleń, czyli uroczyste podsumowanie XVII Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”. Tutaj czekała na uczniów z naszej szkoły kolejna niespodzianka.
Maciej Jakieła za pracę: „Radość w trudzie,” oraz Miłosz Ziomek za pracę „Perły pamięci…” – Historia jednego pomnika, otrzymali Wyróżnienia Specjalne i dodatkowe nagrody.
Tym razem spotkanie odbyło się bez wyjątkowych ludzi, którzy od początku wspierali Arsenał – pani Barbary Wachowicz oraz księdza prałata hm. Stefan Wysockiego. Odeszli oni na wieczną wartę do Pana…Wiemy jednak, że Pani Barbara recenzowała jeszcze prace tegorocznych uczestników. Jej symboliczna obecność została zaznaczona ekspozycją wszystkich książek, których była autorką.
Niech zachętą do udziału w przyszłorocznym konkursie będzie fragment pracy Miłosza, który znalazł się w „arsenałowych wspomnieniach”:
„W Arsenale Pamięci biorę udział po raz drugi. Podobno tak jest, że jeżeli się raz spróbuje, to później już się musi. „Arsenał” to wspaniała inicjatywa. Nie dość, że gwarantuje moc atrakcji, to jeszcze ma jakże szlachetny cel – zachować na przyszłość wspomnienia świadków Historii.”
Mariusz Dołęgowski