Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Włoska przygoda uczniów „Gastronomika”

Włoska przygoda uczniów „Gastronomika”
Włoska przygoda uczniów „Gastronomika”

Kolejna grupa stażystów z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju wyjechała zdobywać wiedzę i doświadczenie zawodowe w Bolonii, kulinarnej stolicy Włoch. Uczennice i uczniowie biorą udział w projekcie POWER „Skarby regionów Europy/Treasure regions” finansowanym w całości ze środków Unii Europejskiej. To już czwarta i ostatnia grupa wyjeżdżająca za granicę na staż zawodowy w obecnym projekcie, poprzednie były w hiszpańskiej Maladze, włoskim Reggio Emilia i bułgarskiej Sofii.

Głównym celem projektu jest zapewnienie uczniom ZSGH możliwości zdobycia zawodowego doświadczenia i wykształcenia na międzynarodowym poziomie, co pozwoli na zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez zdobycie nowych umiejętności, w tym językowych i zawodowych.

Stażyści pracowali w popularnych wśród mieszkańców Bolonii restauracjach, trattoriach i kawiarniach. Uczyli się przygotowywać lokalne dania, poznali regionalne produkty, sposoby ich wykorzystywania w kuchni, nowe techniki sporządzania potraw i deserów. Poznali miasto i jego mieszkańców, rozwijali umiejętności komunikacyjne w języku angielskim i włoskim.

W czasie wolnym zwiedzali – przepiękną Florencję, klimatyczną Wenecję oraz nadmorskie Rimini. Podziwiali perły architektury, zrobili mnóstwo zdjęć, kupowali pamiątki, próbowali pysznych włoskich gelati, pili prawdziwe espresso i pracowali na niesamowite wspomnienia.

Taki wyjazd uczy samodzielności, ale również współpracy w grupie. Bariery językowe znikają, młodzi ludzie otwierają się na świat, odkrywają nowe smaki, wzrasta ich motywacja do dalszej nauki i zdobywania doświadczeń. Staże zawodowe w ramach projektów POWER czy Erasmus+ są w ZSGH dostępne dla każdego, kto zapracuje na nie dobrymi ocenami, frekwencją i działalnością pozalekcyjną. A dzięki temu, że są w całości sfinansowane ze środków Unii Europejskiej, nie stanowią obciążenia dla rodziców uczniów. Polecamy wszystkim udział w projektach unijnych.

Agnieszka Kasprzyk-Sowa