Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza

Wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza
Wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza

 

15 maja uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w wycieczce do kopalni soli w Bochni i zamku w Nowym Wiśniczu.

Założona w 1248 roku kopalnia soli kamiennej jest jednym z najstarszych zakładów górniczo-przemysłowych
w Europie i Polsce. Od 2013 r.  znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzieci spędziły w kopalni  ponad 3 godziny, nie tylko poznając historię tego miejsca, ale i relaksując się w komorze sanatoryjnej „Ważyn”.

Zjazd windą górniczą na głębokość 250 m stanowił nie lada atrakcję , a zwiedzanie szybu Campi dostarczyło wiele emocji. Uczniowie odbyli przejażdżkę górniczą kolejką „Kubą”, zwiedzili komorę kieratową, stajnię dla koni i piękną kaplicę św. Kingi. Dowiedzieli się, co to jest bałwan, piesek czy kalafior. Niezwykle zaciekawiła ich multimedialna prezentacja historii kopalni, składająca się ze stanowisk wyposażonych w holoekrany i multimedialne manekiny. Dzieci odbyły podróż od czasów Bolesława Wstydliwego oraz księżnej Kingi aż do czasów współczesnych.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie barokowego zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Uczniowie poznali historię budowli, warunki życia i zwyczaje jej mieszkańców. Odbyli wędrówkę Trasą Nietoperza, zwiedzając podziemia. Jedną z największych atrakcji było wirtualne zwiedzanie zamku z pozycji … nietoperza! Na zakończenie dzieci wzięły udział w warsztatach alchemicznych. Poznały tajniki alchemii, przeprowadzały doświadczenia fizyczne i chemiczne, a na zakończenie wyprodukowały własne perfumy.

Był to dzień pełen wrażeń. Czasami warto przenieść się  czasie, aby docenić to, co posiadamy i warunki, w jakich dzisiaj żyjemy.