Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości

 

11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski  i Polaków, to data  upamiętniająca dzień odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę świata.

Święta miłości kochanej ojczyzny,                                                                                                            

Czują cię tylko umysły poczciwe!”

Tak w XVIII w. pisał Ignacy Krasicki. To właśnie miłość do Ojczyzny, poświęcenie i szacunek dla przeszłości są miarą naszego patriotyzmu.

10 listopada, w przededniu 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lubatówce wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Byli świadkami narodzin Państwa Polskiego, jego rozwoju i świetności, a także upadku i prób walki z zaborcami, aby ostatecznie powitać na scenie, powracającego z Magdeburga, Józefa Piłsudskiego. Niezwykłe widowisko było okazją do wysłuchania najpiękniejszych polskich wierszy, m.in. Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej oraz spojrzenia na naszą historię oczami malarzy: Jana Matejki, Artura Grottgera, Jerzego i Wojciecha Kossaków. Nie zabrakło również polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego, które poruszyły chyba każdą duszę. Całości dopełniła piękna dekoracja, w pełni oddająca istotę tego Święta.

Miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom! Pamiętamy i dziękujemy!

Uroczystość przygotowały panie: Anita Such, Agnieszka Stanisz i Beata Dębiec.