Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Wspominamy ofiary mordu w Lesie Grabińskim

Jak co roku w lipcu wspominamy ofiary mordu w Lesie Grabińskim. Upamiętnienie 73. rocznicy tego tragicznego wydarzenia miało miejsce zarówno w Lubatowej, skąd pochodziło 38 spośród 72 ofiar, jak i w miejscu kaźni – pod pomnikiem w Lesie Grabińskim. W niedzielę 23 lipca za zabitych modlono się w kościele parafialnym w Lubatowej. Sprawujący Eucharystię proboszcz parafii ks. Ryszard Królicki podkreślił w homilii, jak wielką wagę miała ofiara przelanej za ojczyznę krwi. Po mszy burmistrz gminy oraz reprezentanci środowisk lokalnych złożyli kwiaty pod pomnikiem-mauzoleum 38 bohaterskich mieszkańców Lubatowej, którzy zostali straceni w Lesie Grabińskim.
W poniedziałkowe popołudnie 24 lipca, dokładnie w 73. rocznicę mordu, na miejscu zbrodni – w Lesie Grabińskim miała miejsce kolejna msza św. uroczyście koncelebrowana przez księży Kazimierza Gierę i Bogdana Nitkę. W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli zarówno przedstawiciele samorządu, jak i środowisk kombatanckich oraz rodziny ofiar zabitych bohaterów. W słowie wstępnym reprezentujący Gminę Iwonicz-Zdrój burmistrz nakreślił kontekst historyczny wspominanych wydarzeń oraz podkreślił rolę podobnych do Lasu Grabińskiego miejsc pamięci w życiu każdej społeczności. Następnie zebrani oddali hołd poległym, składając kwiaty pod pomnikiem i na cmentarzu w Iwoniczu.
Prezentujemy fotografie z tego wydarzenia oraz film nakręcony przez redaktorów portalu tvKrosno.pl, którym serdecznie dziękujemy za jego udostępnienie.