Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Koncert Muzyki Sakralnej

Koncert Muzyki Sakralnej
Koncert Muzyki Sakralnej

W czwartek 6 lipca, po wieczornej mszy św., kościół parafialny w Iwoniczu-Zdroju wypełnił się mocnymi głosami pięknie prezentujących się uczniów i studentów, którzy przedstawili swoje interpretacje muzyki sakralnej. Tym razem wysłuchaliśmy utworów J.S. Bacha, Al. Scarlattiego, G.Fr. Händla, W.A. Mozarta, J.D. Zelenka, G. Verdiego i innych wielkich kompozytorów. Stosunkowo późna pora i zupełnie inny niż poprzednio charakter koncertu nie tylko nie odstraszyły melomanów, ale wręcz przyciągnęły nowych, którzy wypełnili iwonicką świątynię do ostatniego wolnego miejsca. Komentarze po zakończonym koncercie świadczyły, że warto było spędzić ten wieczór, słuchając 20 pięknych głosów wykonujących arcydzieła i mniej znane utwory muzyki sakralnej. Pięknie zaprezentował się publiczności w Arii Boga Marti Blažewič, pieśniarz z Uniwersytetu w Ostrawie, z kolei stali słuchacze już po raz trzeci mogli zachwycać się głosem chińskiej wokalistki Aixin Ge. Nie umniejszając żadnemu wykonawcy, warto podkreślić, że ubiegłoroczni uczestnicy Kursu zaprezentowali się bardzo dobrze w nowym repertuarze. Należy też docenić olbrzymią rolę pedagogów i pianistów akompaniujących wykonawcom w świetnym przygotowaniu tego i poprzednich koncertów.

Prowadzący koncert prof. Feliks Widera podziękował publiczności za obecność i bardzo ciepłe przyjęcie wykonawców. Podkreślił, że dla tych młodych śpiewaków, z których wielu jest dopiero na początku swojej artystycznej drogi i staje po raz pierwszy przed publicznością, uznanie słuchaczy jest bardzo ważne dla ich dalszego muzycznego rozwoju.

Proboszcz parafii, ks. Bogdan Nitka, podziękował za piękny koncert i zaprosił uczestników do występu w przyszłym roku, deklarując, że drzwi tej świątyni zawsze są otwarte dla artystów.

Organizatorzy kursu zapraszają na kolejne koncerty: w sobotę 8 lipca o godz. 11.00 koncert promenadowy na Placu Dietla (w razie deszczu koncert odbędzie się w sali koncertowej w kinie), a w niedzielę 9 lipca o godz. 19.00 koncert arii i pieśni w sali koncertowej. W środę 12 lipca o godz. 19.00 w sali koncertowej odbędzie się koncert finałowy inscenizowany, stanowiący podsumowanie Kursu.

Organizatorzy już zapraszają na kolejny Kurs w lipcu przyszłego roku. Z pewnością będzie to znowu ogromna dawka dobrej muzyki w świetnym wykonaniu.

Program Koncertu Muzyki Sakralnej 

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki