Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

MIŁOSZ LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ARSENAŁ PAMIĘCI”

MIŁOSZ LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ARSENAŁ PAMIĘCI”
MIŁOSZ  LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO  KONKURSU „ARSENAŁ PAMIĘCI”

W dniach 27-29 kwietnia 2017 roku uczeń klasy II, Miłosz Ziomek wraz z opiekunem panem Mariuszem Dołęgowskim, wyjechali do Łodzi, gdzie brali udział w uroczystym podsumowaniu XVI Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci.” Miłosz, jako Laureat, otrzymał ciekawe nagrody: sprzęt elektroniczny, książkę, grę historyczną, a ponadto uczestniczył w wycieczce
po Łodzi.

Zorganizowane w Łodzi spotkanie podsumowujące konkurs było wspaniałą lekcją historii.

W czwartek, 27 kwietnia, uczestnicy, po powitaniu przez harcmistrza Krzysztofa Jakubca, wzięli udział w grze dydaktycznej „IV rozbiór Polski”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi. Uczniowie, podzieleni na 7-osobowe zespoły, musieli ułożyć na czas puzzle przedstawiające mapę Polski podczas II wojny światowej oraz wykonać mnóstwo innych zadań, np. zaznaczyć miejscowości związane z kampanią wrześniową oraz okupacją niemiecką i radziecką. Drużyna Miłosza – grupa 11 -ułożyła puzzle
w rekordowym czasie – 7 minut. Z pozostałymi zadaniami poradziła sobie równie szybko, dzięki czemu zajęła I miejsce.

W drugim dniu odbyła się gra terenowa po Łodzi. Wszyscy uczestnicy, podzieleni na grupy, spotkali się o godz. 9.00 w wyznaczonych miejscach. Następnie, mimo ulewnego deszczu, przystąpili do realizacji wyznaczonych zadań. Podczas 6,5 km trasy należało uważnie słuchać przewodników
i uzupełniać krzyżówkę. Niebywałą atrakcją była jazda zabytkowym tramwajem z 1957 roku. Zziębnięci, ale zadowoleni dotarliśmy do archikatedry łódzkiej,        w której obejrzeliśmy film przedstawiający jej historię. Następnie zostaliśmy zaproszeni na warsztaty drukarskie do Muzeum Książki Artystycznej, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat czcionek drukarskich oraz drukowania książek. Po obiedzie udaliśmy się do schroniska, a popołudnie i wieczór spędziliśmy w łódzkiej Manufakturze, gdzie mieliśmy okazję zrobić zakupy.

W sobotę, 29 kwietnia 2017r., w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyło się spotkanie pokoleń, czyli uroczyste podsumowanie
XVI  Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”.

Uczestnikami spotkania byli wyjątkowi goście, m.in.: Mistrz Mowy Polskiej pani Barbara Wachowicz (recenzentka prac uczniów), Przewodniczący Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów Ksiądz Prałat hm. Stefan Wysocki, Druh Jan Maruszewski ps. „Janusz,” Sybiracy, „Żołnierze Wyklęci,” uczestnicy powstania warszawskiego oraz przedstawiciele  łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej i władz miasta Łodzi.

Z niecierpliwością czekaliśmy na przybycie pani Barbary Wachowicz, która w swoim podsumowaniu omawiała prace uczestników konkursu.
W trakcie jej wystąpienia padło też imię Miłosza i nazwa naszej szkoły. Usłyszeliśmy fragment pracy Miłosza, który zrobił największe wrażenie na recenzentce. (…)„Dlaczego swojej opowieści nadałem tytuł „Emilka”? Bo kiedy słuchałem Babci, kiedy wyobrażałem sobie to, co mówiła, widziałem przed sobą małą dziewczynkę, Emilkę, która biegnie do szkoły w słomianych butach, recytuje wierszyki, śpiewa piosenki, ale też się boi, jest zalękniona czy głodna. Co zapamiętam z historii Bobcat? Wszystko!”

 Pochwała z ust pani Wachowicz to naprawdę duże wyróżnienie.

Mimo deszczu i chłodu wyjazd był  bardzo atrakcyjny i ciekawy. Warto brać udział w konkursach, które poszerzają wiedzę oraz przynoszą wiele satysfakcji.

Mariusz Dołęgowski