Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

SUKCES GABRYSI!

SUKCES GABRYSI!
SUKCES GABRYSI!

SUKCES GABRYSI!

Miło nam poinformować, że uczennica II klasy gimnazjum Gabriela Albrycht   odniosła wielki sukces, uzyskując tytuł FINALISTY Konkursu Polonistycznego dla uczniów gimnazjum.

Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Do każdego z trzech etapów (oprócz umiejętności wymaganych w podstawie programowej dla klas I – III gimnazjum) obowiązuje dziesięć dodatkowych pozycji (w sumie 30) – są to lektury, obrazy, filmy. Oczywiście nie wystarczy samo przeczytanie. Trzeba zgłębić także konteksty biograficzne, historyczne i kulturowe podanych tekstów na poziomie dosłownym, metaforycznym oraz symbolicznym.  Do tego należy wykazać się również umiejętnością świetnego opanowania wszystkich form pisemnych, od najprostszych, po rozprawkę, recenzję czy esej, a w pracach tych posługiwać się poprawnym, bogatym językiem, nie wspominając już o ortografii lub interpunkcji.

W tym roku szkolnym motywem przewodnim był cytat z utworu C.K. Norwida:

„ Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,

Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”

oraz słowa św. Pawła:

„ Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Tak więc główne zagadnienia konkursu to – dobro – jako podstawowe pojęcie etyczne występujące w różnych tekstach kultury oraz związana z nim refleksja egzystencjalna, czyli umiejętność zadawania ważnych pytań i sztuka poszukiwania istotnych odpowiedzi.

Lektury łączące się z takim kręgiem tematycznym nie były łatwe. Gabriela świetnie sobie jednak poradziła z opanowaniem wielu różnorodnych utworów, takich jak, m.in.:  „Pan Tadeusz”, „Ziele na kraterze”,  „Quo vadis”, „Romeo i Julia”, „Kamienie na szaniec”, „Mały Książę”, fragmenty Pisma Św., reportaże J. Korczaka i K. Kąkolewskiego, teksty ks. J. Tischnera, K. Filipowicza, poezja C.K. Norwida,  Zbigniewa Herberta czy Marka Pękali. Wymagało to ogromnego wysiłku oraz poświęcenia czasu, ale było warto i Gabrysia może mieć tę satysfakcję, że na III – wojewódzkim etapie- znalazła się w ścisłym gronie najlepszych polonistów województwa podkarpackiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Do konkursu Gabrysię przygotowała p. Bożena Gunia.