Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Aktywna lekcja profilaktyki

Aktywna lekcja profilaktyki
Aktywna lekcja profilaktyki

Dnia 20 grudnia 2016r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Profilaktyczny „Inspiracja” z Krakowa, który zaprezentował program profilaktyczny nt. uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Na całość prezentacji pt. „Retusz” składały się:

  • spektakl teatralny,
  • krótka prelekcja i aktywna rozmowa z uczniami,
  • konspekty lekcji wychowawczych.

Uczestnikami zajęć byli uczniowie kl. VI SP. oraz I- III G.

Fabuła spektaklu osnuta była wokół problemów młodych ludzi, często wynikających

z trudności dokonywania wyboru między stylem życia lansowanym przez komercyjne media, a wartościami propagowanymi przez rodzinę i szkołę. Życie dwójki tytułowych bohaterów kręci się wokół świata fotografii. Ich azyl to ciemnia, a do działania napędzają ich wspólne marzenia o przyszłych wystawach, wernisażach czy publikacjach w prestiżowych tygodnikach. Jednak z drogi do celu zawraca ich wpływ środowiska i uwikłanie się w szkodliwe uzależnienia. Obraz przyszłości, plany oraz  marzenia blakną i stają się coraz bardziej rozmyte i niewyraźne jak fotografie, funkcjonujące w spektaklu jako czytelna metafora stanu ducha bohaterów.

Była to bardzo ciekawa i wartościowa lekcja profilaktyki. Dzięki dynamicznej formule inscenizacji, autentyzmowi problemów, językowi postaci i przystępności fabuły pozwoliła uczniom na utożsamienie się z bohaterami opowieści. Dostarczyła im również argumentów promujących zdrowy styl życia i utwierdziła w przekonaniu, że warto bronić własnych przekonań i wartości- często wbrew naciskom otoczenia, mimo iż jest to bardzo trudne i wymagające.

Za sfinansowanie tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy P. Burmistrzowi Witoldowi Kocajowi.