Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości

                                                                                                                                „Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek”

C.K. Norwid

Historia Nasze Ojczyzny ro rzadko dni szczęśliwe i spokojne, tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem – sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Wiemy, że były to czasy zaborów. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj pomiędzy siebie. Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku, nasz kraj znów pojawił się na mapie.

To właśnie data 11 listopada jest dla nas, Polaków, jedną z najważniejszych w kalendarzu i jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa. Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu w czwartkowy poranek 10 listopada 2016r. uroczystość poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu. W części artystycznej przybliżono zebranym krótki rys historyczny, wysiłki pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z tyranią zaborców, składali ofiary krwi w wielkich powstaniach narodowych.

Najmłodsi uczniowie, deklamując słowa wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, wskazali, iż wierzono wówczas, że Ojczyzna w sercach zaczyna, a naród przetrwa, jeżeli rodzina nauczy dzieci jak być Polakiem.

Na zakończenie części artystycznej uczniowie, laureatki Gminnego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej, zaprezentowały nagrodzone utwory.

Przedstawiony program był wspaniałą lekcją historii patriotyzmu, bo jak pisał przed laty C.K Norwid, „Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek”.

Program artystyczny został przygotowany i przedstawiony przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli: p. Iwony Parylak, p. Elżbiety Fornal oraz p. Urszuli Szarek-Bieńko.