Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Nasza szkoła już po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Jest to inicjatywa Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, kontynuowana obecnie przez Pana Andrzeja Dudę.

W roku 2012 czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, następnie „Zemstę” Aleksandra Fredro, Trylogię Henryka Sienkiewicza, w ubiegłym roku ”Lalkę” Bolesława Prusa, a w tym roku internauci wybrali powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jest to wybitne dzieło, lektura szkolna. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

3 września para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie Sienkiewicza w Ogrodzie Saskim. Do akcji przyłączyło się wiele miejscowości, szkół, instytucji. Przyłączyliśmy się również i my. Gimnazjaliści przygotowali gazetkę dotyczącą życia i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz wystawkę jego książek. 9 września uczniowie kl. IV-VI oraz kl. I-III gimnazjum wzięli udział w Narodowym Czytaniu i wysłuchali fragmentów „Quo vadis”, przenosząc się chociaż na chwilę w czasy Nerona do Rzymu.