Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Koncert finałowy – operowe divertimento, zakończył XV Kurs Wokalistyki Operowej

Koncert finałowy – operowe divertimento, zakończył XV Kurs Wokalistyki Operowej
Koncert finałowy – operowe divertimento, zakończył XV Kurs Wokalistyki Operowej

Jakże nie płakać po uczestnikach Kursu Wokalistyki Operowej, gdy wzruszająco wykonana przez Aleksandrę Pawlus, przybyłą ze Stanów Zjednoczonych, pieśń z musicalu Evita, ”Don’t Cry For Me Argentina”, z chórem stworzonym przez większość uczestników kursu, wielu słuchaczom  wycisnęła łzy z oczu. Ta pieśń, wraz z pięknie zaśpiewaną przez Elizę Niemczycką „Memory” z musicalu Cats, podsumowały sześć wspaniałych dni koncertowych, które słuchaczom wypełniającym salę koncertową w Domu Zdrojowym dały prawdziwą ucztę dla ucha i oka. Koncert finałowy – operowe divertimento z parasolkami wokół fortepianu, wyreżyserowany przez prof. Macieja Witkiewicza pokazał olbrzymią skalę umiejętności i możliwości tkwiących w młodych uczestnikach Kursu. Każda z czterech części spektaklu zauroczyła widzów inną muzyką, pięknie interpretowaną przez pianistów, i dobraną do niej oprawą aktorsko-sceniczną. To finałowe divertimento ukazało też wysokie umiejętności w zakresie gry scenicznej u występujących wokalistów. Nic dziwnego, że widzowie nagradzali artystów gromkimi i długimi oklaskami, a finałowa pieśń otrzymała brawa na stojąco i została wykonana na bis.

Gdy w powietrzu wisiały jeszcze ostatnie dźwięki ”Don’t Cry For Me Argentina”, kierownik artystyczny Kursu prof. Feliks Widera rozpoczął podziękowania dla pedagogów pracujących z młodzieżą, z nestorem polskich pedagogów muzycznych prof. Eugeniuszem Sąsiadkiem na czele oraz dla pianistów, którzy na Kursie nie mieli chwili wytchnienia pracując cały dzień na zajęciach warsztatowych, a wieczorem grając koncerty. Każdy wręczany pedagogom dyplom był nagradzany gromkimi brawami przez zgromadzonych na scenie uczestników Kursu. Dyplomy otrzymali również wszyscy uczestnicy, a specjalne podziękowanie za pomoc, życzliwość i wsparcie finansowe w organizacji Kursu zostało skierowane przez prof. F. Widerę na ręce Witolda Kocaja, Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój. Wyraźnie wzruszony Profesor dziękował Władzom, całej społeczności naszej Gminy i jej Gościom uczestniczącym w koncertach, za niebywałą życzliwość i bardzo ciepłe przyjęcie.

Burmistrz Witold Kocaj podziękował prof. Feliksowi Widerze, pedagogom i uczestnikom Kursu za stworzenie w ciągu 10 dni wspaniałego klimatu artystycznego, zaczarowanie muzyką i pięknymi głosami mieszkańców, turystów i gości Iwonicza-Zdroju oraz promowanie pięknej Ziemi Iwonickiej. Burmistrz w asyście honorowej wiceburmistrza Jacka Rygla, dyrektor GOK Doroty Świstak i przewodniczącego Zarządu Miasta Rajmunda Boczara, wręczył Profesorowi szklany puchar z osobistą dedykacją, a wszystkim pedagogom i uczestnikom Kursu upominki, przyozdobione piękną czerwoną różą, mające przypominać o dniach spędzonych na Ziemi Iwonickiej.

Koncert zakończyły wspólne zdjęcia uczestników ze swoimi pedagogami.

Kto nie był, niech mocno żałuje.

Z dokonaniami artystycznymi pedagogów pracujących z uczniami i studentami można zapoznać się na stronie Kursu www.kurswokalny.pl, a więcej zdjęć z koncertu będzie można obejrzeć na stronie Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” www.ocaliwonicz.pl, które wspomagało organizację Kursu. Istnieje pomysł na opublikowanie filmów, będących skrótami wszystkich koncertów, ale jest to sprawa późniejsza.

Tekst Marek Bliżycki, zdjęcia Marek Deręg