Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Akademia Bezpiecznego Puchatka- program edukacyjno- profilaktyczny dla uczniów kl. I Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lubatówce

Akademia Bezpiecznego Puchatka- program edukacyjno- profilaktyczny dla uczniów kl. I Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lubatówce
Akademia Bezpiecznego Puchatka- program edukacyjno- profilaktyczny dla uczniów kl. I Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lubatówce

Pierwszy dzień w szkole to wielkie wydarzenie dla każdego dziecka. Wkracza ono bowiem w nową rzeczywistość, która wymaga większej samodzielności i odpowiedzialności. Przed Pierwszoklasistami stają zupełnie nowe wyzwania, pierwsze sukcesy i podejmowane decyzje.
Ten czas stanowił z pewnością dobrą okazję, by porozmawiać z dziećmi, między innymi o bezpieczeństwie. W związku z tym, w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do kl. I szkoły podstawowej w całej Polsce, przygotowany przez firmę Maspex wraz z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem sprawują wszystkie Kuratoria Oświaty oraz Komendant Główny Policji.

Program składał się z 4 modułów obejmujących następujące zagadnienia:

1. Bezpieczeństwo na drodze- poruszanie się po drodze, przechodzenie przez jezdnię z sygnalizacją świetlną i bez niej, dziecko jako pasażer, bezpieczna jazda na rowerze.
2. Bezpieczeństwo w szkole- w klasie podczas zajęć, na przerwie, relacje z rówieśnikami.
3. Bezpieczeństwo w domu- zachowanie dziecka podczas nieobecności rodziców, niebezpieczne sytuacje, dziecko w sieci, na podwórku.
4. Bezpieczny odpoczynek- bezpieczne ferie zimowe, bezpieczne wakacje: na kolonii, wycieczce, nad wodą, na słońcu.

Nadrzędnym celem przyświecającym akcji było wytworzenie u najmłodszych uczniów naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. W działania te zaangażowano także rodziców, przekazując im broszury informacyjne związane z programem.
W grudniu dzieci miały okazję wykazać się wiedzą o bezpieczeństwie, przystępując do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Prawie wszyscy pierwszoklasiści na stawiane w teście pytania odpowiedzieli bezbłędnie.
Podsumowaniem zdobytych w ciągu roku szkolnego wiadomości i umiejętności dotyczących bezpieczeństwa było uroczyste wręczenie przez dyrektora szkoly p. Adama Dołęgowskiego pamiątkowych dyplomów dla pierwszaków, a nasza szkoła nabyła zaszczytne prawo posługiwania się Certyfikatem „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.