Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Wycieczka do Warszawy i spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą

Wycieczka do Warszawy i spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą
Wycieczka do Warszawy i spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą

W dniach 14 i 15 czerwca br. 51 uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu pod opieką dyrekcji p. Małgorzaty Jakubowicz, p. Marii Zygmunt oraz nauczycieli p. Alicji Jaracz, s. Benedykty Pruś i rodzica p. Barbary Sroki uczestniczyło w dwudniowej wycieczce do Warszawy, której głównym celem było spotkanie z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej P. Agatą Kornhauser–Dudą.

Wyjazd ten był nagrodą dla uczniów, którzy w kończącym się roku szkolnym aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły i środowiska, a przede wszystkim dla aktorów biorących udział w Jasełkach wystawianych podczas Orszaku Trzech Króli oraz uczennic należących do dziewczęcej Służby Maryjnej.

W pierwszym dniu wycieczki przewodnik oprowadził grupę po najciekawszych miejscach stolicy, zapoznając ich z historią wzbogacaną ciekawymi anegdotami i legendami. W programie zwiedzania znalazło się Stare Miasto z Warszawską Syrenką, Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta, Pomnikiem Małego Powstańca, Barbakanem oraz Placem Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W drugim dniu, po noclegu w Niepokalanowie, kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dało ono możliwość zapoznania się z historią powstania. Uczestnicy wycieczki przenieśli się w czasy okupowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej Warszawy. Poczuli ból, strach, płacz, który towarzyszył ówczesnemu bohaterskiemu pokoleniu Polaków, a także ich ogromną odwagę, bohaterstwo i wielkie poświęcenie.

Na godz. 14.00 grupa była oczekiwana w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Spotkanie z Panią Prezydentową Kornhauser-Dudą było bardzo interesujące. Dzieci wyraziły radość z powodu spotkania z Pierwszą Damą, opowiedziały Pani Prezydentowej o szkole, o swoich zainteresowaniach i odśpiewały hymn szkoły. W trakcie rozmowy dowiedziały się o obowiązkach i zwyczajach związanych z rolą Pierwszej Damy oraz o życiu w Pałacu Prezydenckim. Następnie uczniowie zwiedzili miejsca, w których pracuje i przyjmuje gości Para Prezydencka.

Po skończonej wizycie w Pałacu Prezydenckim pełni wrażeń uczniowie wraz z opiekunami udali się w podróż powrotną do Iwonicza.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Gminy Iwonicz-Zdrój, Witoldowi Kocajowi za życzliwe odniesienie się do projektu naszego wyjazdu i za pokrycie kosztów podróży do Warszawy. Dziękujemy również Panu Grzegorzowi Nieradce za załatwienie formalności związanych z uzyskaniem zaproszenia na spotkanie z Panią Agatą Kornhauser-Dudą, a także za towarzyszenie nam w czasie wizyty w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Słowa wdzięczności kierujemy także do sponsorów, wśród których są: Akcja Katolicka z Iwonicza, Ks. Proboszcz Kazimierz Giera i Państwo Urszula i Jacek Kielarowie.

 

  1. Danuta Benedykta Pruś