Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

LAUREATKA „ARSENAŁU PAMIĘCI”

LAUREATKA „ARSENAŁU PAMIĘCI”
LAUREATKA  „ARSENAŁU PAMIĘCI”

W dniach 21-23 kwietnia 2016 roku Magdalena Litwin, uczennica klasy III gimnazjum, pod opieką pana Mariusza Dołęgowskiego wyjechała do Łodzi na uroczyste podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”, którego została Laureatką. Za udział w konkursie otrzymała atrakcyjne  nagrody: sprzęt elektroniczny oraz książki, a także uczestniczyła
w ciekawej  wycieczce po regionie łódzkim.

Spotkanie podsumowujące konkurs zorganizowane w Łodzi było wspaniałą lekcją historii.

W czwartek 21 kwietnia 2016r. uczestnicy mogli wysłuchać gawędy harcmistrza Krzysztofa Jakubca na temat Szarych Szeregów. Z jego ust padły m.in. słowa: „Pojedyncze ziarenka – okruchy pamięci o przeżyciach
i dokonaniach osób bliskich, utrwalone i przekazane pokoleniom, tworzą żywy i trwały Arsenał Pamięci i Narodowej Historii”.

 W drugim dniu odbyłasię  wycieczka – nagroda po regionie łódzkim. Uczestnicy mogli zobaczyć Groty Nagórzyckie (miejsce wydobywania piasku kwarcowego używanego do produkcji szkła).

Skansen Rzeki Pilicy (muzeum na wolnym powietrzu, gdzie zgromadzone są ciekawe eksponaty dotyczące regionu, np. wiatraki, fragmenty konstrukcji mostów czy łodzie, którymi pływano po rzece), Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”.

 Kolejnym punktem programu była Spała, następnie Konewka, gdzie znajduje się schron z czasów II wojny światowej. Ponadto mogliśmy zobaczyć romański kościół z XI wieku i ruiny zamku w Inowłodzu.

Wieczorem chętni udali się do łódzkiej Manufaktury, gdzie mieli okazję zrobić zakupy.

 W sobotę 23 kwietnia 2016r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyło się spotkanie pokoleń, czyli uroczyste podsumowanie
XV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”.

Uczestnikami spotkania byli wyjątkowi goście, m.in. Mistrz Mowy Polskiej pani Barbara Wachowicz (recenzentka prac uczniów), Przewodniczący Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów – Ksiądz Prałat hm. Stefan Wysocki, Druh Jan Maruszewski ps. „Janusz”
oraz przedstawiciele  władz miasta Łodzi.

Wyjazd był dla nas bardzo atrakcyjny i ciekawy. Naprawdę warto brać udział w konkursach, które nie tylko wzbogacają  wiedzę, ale i przynoszą   wiele satysfakcji.

Mariusz Dołęgowski