Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Informacja o zasadach poruszania się na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój quadami lub motocyklami

Piękna pogoda w okresie świąt zachęciła wielu mieszkańców i gości naszej gminy do odpoczynku na świeżym powietrzu oraz do wędrówek szlakami turystycznymi i spacerowymi. Osoby ceniące sobie piękną przyrodę, ciszę, spokój, możliwość obserwowania z bliska zwierząt zamieszkujących pobliskie lasy wszystko to znajdą na terenie naszej gminy. Jej usytuowanie czyni ją ostoją spokoju dla ludzi, którzy choć na chwilę pragną uciec od miejskiego zgiełku.

Niestety w tym roku nie dane im było w sposób pełny cieszyć się kontaktem z dziewiczą przyrodą, o co skutecznie „postarali się” młodzi ludzie poruszający się na motocyklach crossowych po drogach gminnych, terenach prywatnych oraz w obrębie należących do gminy lasów.

Informujemy, że nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na traktowanie terenu gminy jako poligonu dla niewyżytych młodych ludzi, którzy nie liczą się z pięknem naszej miejscowości, niszczą szlaki turystyczne i spacerowe, wjeżdżają na teren prywatnych posesji, powodując przy tym ogromny hałas, czym zagrażają statusowi naszej gminy uzdrowiskowej. Poniżej przypominamy aspekty prawne zabraniające tego typu zachowań. Ślemy też „szczególne pozdrowienia” dla wczorajszych niszczycieli z Iwonicza (ul. Zagrodniki), których dane personalne są nam znane.

Informacja o zasadach poruszania się na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój czterokołowcami, czterokołowcami lekkimi – quadami oraz motocyklami po drogach, które nie są publiczne , lasach , polach itp.

Przede wszystkim podstawowym warunkiem poruszania się tych pojazdów po drogach publicznych jest ich rejestracja.  Informujemy, że poza drogami publicznymi na terenie lasów istnieje zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi, natomiast ruch drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. (art. 29 § 1 ustawy o lasach).

Poruszanie się po tzw. drogach polnych również podlega ograniczeniu. Pojazd, który się po nich porusza musi być zarejestrowany. Brak rejestracji może spowodować, że pojazd zostanie zatrzymany i odholowany przez policję. Ponadto jazda po gruntach prywatnych bez zgody właściciela może spowodować jego interwencję i zgłoszenie tego faktu na policję.
Jeśli pojazd jest zarejestrowany, to jego użytkownik, poruszając się, zobowiązany jest przestrzegać zasad ruchu drogowego, w szczególności dopuszczalnej prędkości.

Dodatkowo pragniemy poinformować, że Gmina Iwonicz-Zdrój jest gminą uzdrowiskową, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 651 z póź.zm.). Ustawa ta w strefie uzdrowiskowej „A” zabrania organizowania rajdów samochodowych i motorowych.