Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka!

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka!
Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka!

 

 

 

To już kolejny raz nasza biblioteka szkolna w Lubatówce przyłączyła się do wielkiego świętowania z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Kolorowy wystrój biblioteki (balony, gazetka okolicznościowa, prace plastyczne, wystawka książek) przyciągał uwagę ciekawskich.

W tym roku naszym przewodnikiem po literaturze dziecięcej była bohaterka książek Astrid Lindgren – Pippi Pończoszanka. Propagowanie twórczości tej autorki zbiegło się z 70-tą rocznicą urodzin Pippi. Myślę, że dobrym pomysłem było przybliżenie dzieciom tej wyjątkowej postaci. Aby zachęcić wszystkich do sięgnięcia po przygody piegowatej dziewczynki, przeczytałyśmy im najśmieszniejsze fragmenty książki i zaprosiłyśmy na projekcję filmu.

Był to pierwszy etap przygotowań do konkursu plastycznego „Nowe figle Pippi”. Propozycja ta była skierowana do uczniów kl. II i III SP. Dzieci odwołując się do swojej wyobraźni, miały wymyślić żarty i zabawy, które spodobałyby się Pippi. Prace zostały wykonane samodzielnie przez dzieci pod czujnym okiem pań wychowawczyń: Renaty Jakieły i Jolanty Zygmunt. Jury wybrało 5 rysunków.

I miejsce: Julia Patla (kl. II)

II miejsce: Julia Pernal (kl. II)

III miejsce: Michał Zając (kl. III)

Wyróżnienie: Miłosz Murdzek (kl. III)

                             Piotr Albrycht (kl. III)

Kolejne zaproszenie do wspólnej zabawy to turniej międzyklasowy „Szalony świat Pippi”. Rywalizacja przebiegała pomiędzy trzema dwuosobowymi drużynami reprezentującymi klasy IV, V i VI SP.  Uczniowie wykazali się świetną znajomością treści książki „Pippi Pończoszanka”. Osiem konkurencji pozwoliło wyłonić zwycięzców. Walka była zacięta i wzbudziła wiele emocji, jednak najważniejsza jest dobra zabawa.

I miejsce: Alicja Zając i  Sylwia Turek (kl. VI)

II miejsce: Wiktoria Habrat i Nikola Patla (kl. V)

III miejsce: Kinga Uliaszyk i Filip Knap (kl. IV)

Zwieńczeniem obchodów tegorocznego święta było zaproszenie do biblioteki szkolnej wyjątkowego gościa. Dzieci z klasy I mogły spotkać się z siostrą Kazimierą, która jest misjonarką ze Zgromadzenia św. Piotra Klawera w Krośnie. Impreza czytelnicza „Podróże z Pippi” miała na celu przybliżyć maluchom życie afrykańskich dzieci. Siostra z wielkim zaangażowaniem opowiedziała o Afryce, prezentując fotografie, przedmioty użytkowe, zabawki i stroje. Oczywiście nie mogło również zabraknąć pouczającej lektury. Opowiadanie „Najsłodsza rzecz” pozwoliło dzieciom ujawnić swoje aktorskie umiejętności, a przede wszystkim zrozumieć, że najważniejsza jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi.

Następnie maluchy wzięły udział w olimpiadzie sportowej. Cztery drużyny miały do wypełnienia kilka zadań.  Musiały wykazać się fantazją i poczuciem humoru, prezentując imię wodza, okrzyk oraz plemienny taniec. Punktem kulminacyjnym zawodów było karmienie lwa i polowanie na niego oraz czerpanie wody i napełnienie pustych kubków. Na koniec dzieci przymierzały kolorowe, oryginalne stroje afrykańskie. Naszą maskotką była Pippi Pończoszanka, w którą wcieliła się Kinga Uliaszyk. Pełniła rolę asystentki siostry Kazimiery i była prawdziwą ozdobą imprezy.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Dowodem na to były uśmiechnięte buzie naszych milusińskich, którzy zostali poczęstowani słodyczami.

Udana impreza była nagrodą dla pań: Magdaleny Depczyńskiej i Urszuli Bieńko.

Jak widać nasza biblioteka to naprawdę dobre miejsce dla człowieka. Zachęcam wszystkich do częstych odwiedzin. Przychodźcie nie tylko  po lektury!

Zapraszam.

Magdalena Depczyńska