Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Akademia z okazji  97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

„ I oto spełnił się sen o wolnej Polsce…”

Tak właśnie brzmiał tytuł uroczystej akademii, która odbyła się 15 listopada w Domu Ludowym w Lubatówce. Była to impreza środowiskowa z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Gminy Iwonicz – Zdrój – Pan Witold Kocaj, Zastępca Burmistrza – Pan Jacek Rygiel, Dyrektor GOK -Pani Dorota Sokołowska-Świstak, Ksiądz Janusz Korzępa, Radni – Pan Stanisław Drozd i Pan Piotr Knap. Uroczystość przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Bożeny Guni, p. Beaty Dębiec, p. Anny Deryniowskiej i p. Mariusza Dołęgowskiego.

Przedstawione wydarzenia pokazywały trudną i bolesną drogę naszej Ojczyzny od momentu utraty niepodległości, poprzez pełne nadziei zrywy powstańcze, aż do pięknej chwili, gdy Polska znów stała się wolna. Pojawili się kosynierzy, powstańcy, wybitna postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, kobiety opłakujące poległych. Uzupełnieniem treści były pieśni i wiersze, które w czasie walki odgrywały ogromną rolę, podnosiły na duchu i dodawały wiary w zwycięstwo. Dopełnienie całości stanowiła piękna dekoracja, a także obrazy ilustrujące prezentowane wydarzenia.

Cieszy fakt, że dopisali mieszkańcy wsi, którzy bardzo ciepło przyjęli występujących i nagrodzili ich gromkimi brawami.

Na koniec Pan Burmistrz stwierdził, że nie lęka się o przyszłość Ojczyzny, mając przed sobą  młodzież, która nie boi się okazywać patriotyzmu. Jest to ważne szczególnie dzisiaj, w czasach niezbyt spokojnych dla Europy, a jak pokazują ostatnie wypadki, nawet bardzo niebezpiecznych.

Święto Niepodległości, mimo że wyjątkowe, nie jest świętem łatwym. Ciągle mamy dylemat, jak je spędzać, niektórzy wstydzą się okazywać radość z faktu, że są Polakami. A przecież dzisiaj patriotyzm możemy pokazać dobrą nauką czy uczciwą pracą, zaangażowaniem w sprawy swojej szkoły, wsi, gminy. Kiedy kibicujemy polskim sportowcom też jesteśmy patriotami. A więc:

„ Może razem pomilczymy parę chwil

o tym, że nam nie jest źle.

Pomilczymy na TAK,

o nadziejach i łzach,

aby nasz mały dom

miał więcej dobrych stron…”