Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Oświatowe święto pod znakiem protestu

Oświatowe święto pod znakiem protestu
Oświatowe święto pod znakiem protestu

14 października – Dzień Edukacji Narodowej – jest jednocześnie obchodzonym corocznie świętem pracowników oświaty. W tym dniu w placówkach oświatowych zamiast zajęć lekcyjnych odbywają się uroczyste apele bądź wieczornice upamiętniające historyczne wydarzenia związane z oświatą, przede wszystkim powołanie w dniu 14 października 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej. Jednakże w bieżącym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był jako Nauczycielski Dzień Protestu. W Warszawie, pod siedzibą Urzędu Rady Ministrów, odbyła się pikieta pracowników oświaty zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ „Solidarność”, w której wzięło udział około 15 000 pracowników placówek oświatowych z całego kraju. W pikiecie uczestniczyła również pięcioosobowa grupa z terenu naszej Gminy zrzeszona w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele protestowali przeciwko polityce oświatowej rządu, domagając się m. in.: zwiększenia nakładów na edukację publiczną, zaprzestania likwidowania placówek oświatowych bądź ich przekazywania stowarzyszeniom, związkom komunalnym czy organizacjom pozarządowym, zaprzestania rażącego łamania prawa przez samorządy, podwyżek płac dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, wycofania projektów niekorzystnych zmian w ustawie o systemie oświaty i w Karcie Nauczyciela (…).

protest_2015

Iwoniccy nauczyciele podczas pikiety w Warszawie”; fot. A. Mamak)

 

Dzień Edukacji Narodowej jest również okazją do uhonorowania wyróżniających się pracowników placówek oświatowych wyróżnieniami w postaci nagród Burmistrza, Starosty, Kuratora Oświaty, Ministra czy odznaczeniami państwowymi, resortowymi i związkowymi.

W roku 2015, na wniosek Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Iwoniczu-Zdroju, w czasie okręgowych i oddziałowych uroczystości Związkowego Dnia Edukacji Narodowej w Rzeszowie (21.10.2015) i w Iwoniczu (24.10.2015) wyróżnienia otrzymali: Brązowy Krzyż Zasługi – Krystyna Włodarczyk – dyrektor Przedszkola Gminnego w Iwoniczu-Zdroju, Medal Komisji Edukacji Narodowej – Barbara Korab-Giefert – nauczyciel ZSG-H w Iwoniczu-Zdroju i Renata Turek – nauczyciel Gimnazjum Publicznego w Lubatowej, Złotą Odznakę ZNP – Lidia Rachwał – nauczyciel ZS w Iwoniczu-Zdroju, Anita Such i Bożena Gunia – nauczyciele Zespołu SP i GP w Lubatówce.

DEN_2015

Od lewej: R. Turek, B. Korab-Giefert, S. Kłak – prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP w Rzeszowie, K. Włodarczyk, L. Rachwał, A. Ceglarz – prezes Oddziału ZNP w Iwoniczu-Zdroju. Rzeszów, 21.10.2015 r.”; fot A. Mamak)

zl_odzn_ZNP_2015

Od lewej: Z. Suchodolski – wiceprezes ZO ZNP w Iwoniczu-Zdroju, B. Gunia, A, Such, A. Ceglarz”; Iwonicz, 24.10.2015 r.; fot: K. Such)

 

Jako prezes Oddziału ZNP w Iwoniczu-Zdroju apeluję także do władz Gminy o docenienie pracy pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których Gmina Iwonicz-Zdrój jest organem prowadzącym i o zaplanowanie w przyszłorocznym budżecie środków na ewentualne podwyżki płac. Ta grupa pracowników była przez ostatnie lata pomijana w kwestii choćby symbolicznego podwyższania wynagrodzeń.

 

Tekst: A. Ceglarz – prezes Oddziału ZNP w Iwoniczu-Zdroju.