Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Uroczystość oficjalnego przyjęcia pierwszoklasistów

Uroczystość oficjalnego przyjęcia pierwszoklasistów
Uroczystość oficjalnego przyjęcia pierwszoklasistów

W dniu dzisiejszym o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Iwoniczu odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia pierwszoklasistów do grona uczniów czyli tzw. pasowanie na ucznia. Tradycja ta, wywodząca się prawdopodobnie ze średniowiecznego pasowania na rycerza, od wielu dekad towarzyszy wszystkim, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą.

Pasowanie na ucznia jest pierwszą ważną uroczystością w życiu każdego dziecka, swego rodzaju dopuszczeniem do „kręgu wtajemniczonych” i świętem zarówno samych dzieci, jak i nauczycieli oraz rodziców. Uroczystość w iwonickiej szkole miała bardzo podniosły charakter. Główni bohaterowie tego wydarzenia – pierwszoklasiści, mimo zrozumiałej tremy, znakomicie zaprezentowali krótki program artystyczny, a następnie sami zostali powitani w społeczności szkolnej przez uczniów starszych klas.

Najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem całej uroczystości było ślubowanie. I tym razem tradycji stało się zadość: Pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz wielkim ołówkiem pasowała każde z dzieci, przyjmując je oficjalnie w poczet uczniów szkoły. Po tych wzruszających chwilach głos zabrał Burmistrz Gminy Iwonicz – Zdrój, który pogratulował pierwszoklasistom i podkreślił, że w szkole zdobędą nie tylko wiedzę lecz i umiejętności, jakie procentować będą w całym ich dorosłym życiu. W uroczystości pasowania na ucznia wzięła również udział przedstawicielka Kuratorium Oświaty.