Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce
Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

 

 

 

       10 czerwca uczniowie klas 1 -3 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Wizytę w Skansenie rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszych           zabytków. Zobaczyliśmy dwa szyby naftowe o nazwach „ Franciszek” i „Janina”. Dowiedzieliśmy się, że kopane były ręcznie i czynne są do dziś.

   Niezwykłe wrażenia czekały na nas w Domu Łukasiewicza, w którym obejrzeliśmy multimedialną ekspozycję. Specjalnie przygotowane widowisko, słuchowisko, dźwięk pracujących urządzeń oraz charakterystyczny zapach – pozwoliły nam przenieść się do minionych czasów. Mogliśmy zapoznać się z pracą aptekarza sprzed 160 lat oraz usłyszeć          i zobaczyć samego Ignacego Łukasiewicza podczas przeprowadzania eksperymentu              w swoim laboratorium. Byliśmy nawet świadkami wybuchu, który nastąpił przy wykonywaniu jednego  z doświadczeń. W Muzeum obejrzeliśmy także bogatą kolekcję lamp naftowych, wystawę pamiątek związaną z osobą Łukasiewicza oraz ekspozycję geologiczną.

Zwiedziliśmy zabytkową kuźnię, w której dawniej mieścił się warsztat mechaniczny. Widzieliśmy wiertnice z wieżami, drewniane „kiwaki” oraz różne ciekawe maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane niegdyś  w kopalni ropy naftowej.

Następnie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej połączonej z prezentacją multimedialną        na temat historii oświetlenia i wynalezienia lampy naftowej. W trakcie zajęć mogliśmy zobaczyć i dotknąć wiele eksponatów. Dodatkową atrakcją był udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonaliśmy piękne lampy naftowe.

   Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.      W zabytkowym dworku z XVIII wieku obejrzeliśmy pomieszczenia mieszkalne i pamiątki          z czasów życia wybitnej poetki. W budynku „Lamusa” podziwialiśmy bogatą w zbiory bibliotekę   oraz ciekawą ekspozycję biograficzno – literacką poświęconą twórczości Marii Konopnickiej.

Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po pięknym parku w Żarnowcu.