Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Europo, witaj nam!

Europo, witaj nam!
Europo, witaj nam!

14 czerwca już po raz piąty zabrzmiały w Lubatówce słowa znanej piosenki Krzysztofa Krawczyka, a wszystko za sprawą imprezy środowiskowej „Dzień Europejski”, promującej kulturę krajów Unii Europejskiej, organizowanej przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. Orła Białego w Lubatówce.
Dzięki muzyce, kulinariom, pracom plastycznym i występom artystycznym zgromadzeni licznie uczniowie, rodzice, mieszkańcy Lubatówki oraz zaproszeni goście mieli okazję poznać kulturę i obyczaje niektórych krajów europejskich. Gimnazjaliści wcielili się w role uczniów oraz obcokrajowców i przybliżyli widzom zwyczaje panujące w Niemczech, Danii, Holandii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Dzięki prezentacji multimedialnej zgromadzeni goście odbyli wycieczkę po Europie, odwiedzili m.in. Luwr, podziwiali panoramę Paryża z wieży Eiffla, odpoczywali nad Sekwaną. Wysłuchali ponadto największych europejskich przebojów. „Felicita” Al Bano i Rominy Power czy „Natalie” Gilberta Becauda na pewno przywołały wiele wspomnień.
Doskonała gra aktorska, ciekawe i żartobliwe dialogi oraz scenografia sprawiły, że młodzi aktorzy zebrali gromkie brawa. Spotkanie to było również okazją do zaprezentowania talentów wokalnych i plastycznych uczniów. Zlicytowano 10 prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała sporo emocji, zatem młodzi artyści mogą być z siebie dumni!
Jak co roku imprezę zakończyła prezentacja potraw kuchni europejskich połączona z degustacją. Na stołach pojawiły się przysmaki kuchni polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz włoskiej. Zebrani goście mogli skosztować nie tylko tradycyjnych, znanych nam potraw, takich jak pierogi czy naleśniki, ale również posmakować włoskiej bruschetty czy niemieckich Spätzli. Pięknie udekorowane i bogato zastawione stoły przyciągały wzrok oraz kusiły zapachami. Była to w dużej mierze zasługa uczniów i rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie.
Nasze zaproszenie przyjęli: Burmistrz Gminy – Pan Witold Kocaj, Zastępca Burmistrza – Pan Jacek Rygiel, sołtys Lubatówki – Pan Stanisław Drozd i ks. Janusz Korzępa.
Organizacja „Dnia Europejskiego” nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów: Podkarpackiego Banku Spółdzielczego O/Miejsce Piastowe, Pana Artura Podlaszczaka oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Imprezę przygotowały i przeprowadziły: Agnieszka Głowa, Anita Such i Anna Deryniowska. Dziękujemy i zapraszamy za rok!