Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Wystawa rzeźb Marka Więcha.

Wystawa rzeźb Marka Więcha.
Wystawa rzeźb Marka Więcha.

 Gminna Biblioteka Publiczna w Iwoniczu-Zdroju zaprasza do obejrzenia wystawy rzeźb Marka Więcha. Wystawa czynna od 8 maja do 10 czerwca 2015 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

 wystawa rzeźb

 MAREK WIĘCH
Marek Więch urodził się w 1957 r. w Domaradzu. Jest absolwentem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Rzeźbą zajmuje się od 1980 r. Swoją pasję odziedziczył po dziadku Mikołaju, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., i ojcu, którego rzeźby można zobaczyć w kilkunastu muzeach w Polsce, a także poza granicami kraju: w USA, Kanadzie, Francji.W latach 1986 – 1992 był mieszkańcem Iwonicza. Obecnie mieszka w Miejscu Piastowym.
Marek Więch rzeźbi w drewnie, m.in. lipowym, topolowym i brzozowym. W kręgu jego zainteresowań znajduje się kultura Małopolski, Pogórza Karpackiego i Łemków. Jego prace nawiązują do historii, tradycji religijnej i obrzędowej południowej Polski, jak również do motywów współczesnych. Jego rzeźby znajdują się w Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz w Muzeum im. Adama Fastnachta w Brzozowie. Ponad 20 prac przekazał nieodpłatnie do Zagrody Etnograficznej w Rogach. Jest też zdobywcą kilku wyróżnień w konkursach amatorskich twórców ludowych, m.in. w Przeglądzie Artystów Ludowych Wojewódzkiego Domu Kultury w Krośnie.
Marek Więch ma wiele pasji. Przede wszystkim rzeźbi. Interesuje się też malarstwem i literaturą. W przeszłości pisał wiersze, a w jego pracowni powstawały nie tylko rzeźby, ale i obrazy olejne.
Jest też honorowym dawcą krwi, oddał już ponad 50 litrów krwi. Obecnie należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Rafinerii Nafty Jedlicze S.A.