Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Od 1 marca br. można wyrobić nowy dowód osobisty!

Od 1 marca br. można wyrobić nowy dowód osobisty!
Od 1 marca br. można wyrobić nowy dowód osobisty!

Od 1 marca dowód osobisty możemy wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Taką możliwość daje nowy System Rejestrów Państwowych, który połączył najważniejsze państwowe rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY:

1) Zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu.
2) Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.
3) Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.
4) Jedno zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
5) Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.
6) Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym formularzu. Wniosek będzie można również złożyć w postaci elektronicznej.
7) Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Więcej informacji o zabezpieczeniach znajdą Państwo w ulotce zamieszczonej poniżej.
8) Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie.

Uwaga!
Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.
Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo.

Od 1 marca br. można wyrobić nowy dowód osobisty!