Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

7 listopada 2014 r. uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  w Lubatówce mieli okazję uczestniczyć w apelu poświęconym 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.  Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. , po 123 latach niewoli. Zostało ono ustanowione w 1937 r.,  lecz od  roku 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w 1989 r.

Choć przez 123 lata nasz kraj nie istniał na mapie, żył jednak naród i jego kultura. Wierzono, że tak długo jak one trwają, nie należy tracić nadziei. Młodzież naszej szkoły przygotowała montaż słowno – muzyczny połączony z prezentacją multimedialną. Zaprezentowane utwory poetyckie oraz najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne uzmysłowiły zebranym, w jaki sposób nasi przodkowie walczyli o to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w niepodległej Polsce. Bohaterskie czyny naszych przodków mogliśmy podziwiać dzięki wielkim polskim artystom –malarzom.  Jan Matejko, Artur Grottger, Juliusz, Wojciech i Jerzy  Kossakowie, których życie przypadło na czas zaborów, specjalizowali się w malarstwie historycznym. Ich obrazy pomogły przywołać wspomnienia wydarzeń i bohaterów z naszej ojczystej historii.

            Żywa lekcja historii zainteresowała wszystkich zgromadzonych i uświadomiła, jak ważny jest szacunek dla tradycji i przeszłości.

 

 


Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości