Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

IV Noworoczny Koncert Chórów

IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów

11 stycznia 2015 rok w Kościele Parafialnym w Iwoniczu -Zdroju, odbył się IV Noworoczny Koncert Chórów w którym wystąpił
Jaśliski Chór Kameralny z Jaślisk
dyrygent – Edyta Wilczek

oraz
Chór "Cantate" z Iwonicza
dyrygent ks. Kazimierz Piotrowski

Jaśliski Chór Kameralny powstał w 2010 r. Działa przy Stowarzyszeniu „Na styku kultur”, które ma swoją siedzibę w gminie Jaśliska. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem  jest  Edyta Wilczek. Chór z Jaślisk  to  czterogłosowy amatorski zespół wokalny, który swym śpiewem uświetnia uroczystości państwowe, religijne oraz okolicznościowe. Koncertował na Węgrzech i  na Słowacji. Często występuje dla lokalnego środowiska .Jaśliski Chór Kameralny  wykonuje przede wszystkim muzykę chóralną a capella. W swoim repertuarze ma utwory różnych epok i stylów, od renesansu do dzieł chóralnych współczesnych kompozytorów. Wykonuje również muzykę innych kultur i narodów.

Podczas Noworocznego Koncertu Chór wykonał 8 utworów w tym kolędę i pastorałkę ukraińską.

Chór „ Cantate”z Iwonicza powstał w 1974 r. założycielem chóru oraz dyrygentem jest ks. prałat Kazimierz Piotrowski. Początkowo działał jako chór męski 4-głosowy, by po latach przekształcić się w chór mieszany. Obecnie zespół liczy ok. 40 osób. W swoim repertuarze posiada 150 utworów – od muzyki dawnej do współczesnej, o charakterze religijnym i świeckim. Wykonuje też utwory okazjonalne muzykę różnych narodów, a także utwory o treści patriotycznej. W swojej40-letniej działalności chór występował w kilkudziesięciu miejscach województwa podkarpackiego a także w Kaliszu, Krakowie, na Węgrzech w Budapeszcie i Tokaju kilkakrotnie na Słowacji. Swoim śpiewem uświetnił uroczystości podczas pielgrzymki Ojca Św. Jana Pawła II w Rzeszowie i w Krośnie. Od początku, tj. 1999 r. chór uczestniczy w Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Kościelnych w Dukli. Wielokrotnie prezentował swój program na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej Kameralnej „Ars Musica” w kościele parafialnym w Iwoniczu. Najczęściej jednak, chór występuje u siebie – śpiewa z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, uroczystości Bożego Ciała, prymicji, jubileuszy, pogrzebów, ślubów, dożynek, wizytacji biskupich, odpustów, szczególnych uroczystości kościelnych i państwowych. Z niektórymi uroczystościami chór tak mocno się zrósł, że dziś trudno sobie wyobrazić ich przebieg bez chóralnego śpiewu. Chórowi akompaniuje organista Piotr Prajsnar, solistką jest Agata Kielar. Podczas koncertu Chór wykonał 8 utworów w tym 2 kolędy zagraniczne.

Na finał koncertu chóry wspólnie zaśpiewały kolędę „Zaśnij dziecino” a na zakończenie wraz z licznie zgromadzonymi słuchaczami zaśpiewano kolędę „Bóg się rodzi”.

Na ręce dyrygentów chóru zostały złożono podziękowania, kwiaty i statuetki, które wręczył Burmistrz Gminy Witold Kocaj, Stanisław Kenar inicjatora tego koncertu oraz dyrektor GOK Bartłomiej Bykowski. Uczestników jak i słuchaczy pięknego koncertu pożegnał ks. proboszcz Bogdan Nitka.

IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów
IV Noworoczny Koncert Chórów