Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego

Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego
Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego

Tradycyjnie w dniu 11 Listopada w Iwoniczu-Zdroju zakończył się szósty Międzynarodowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. Jest to cykliczna impreza muzyczna, prezentująca głównie muzykę polską w tym dorobek artystyczny patrona festiwalu i jego potomków. Pomysł na tego typu imprezę zrodził się głowach członków Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju z uwagi na osobę Amelii Załuskiej, pierworodnej córki Michała Kleofasa, która poprzez swoje rozliczne talenty a także niespotykaną pracowitość wielce się Iwoniczowi i uzdrowisku przysłużyła. Jednakże Festiwal rozpoczął się dzięki ks. Andrzejowi Chmurze, proboszczowi w Iwoniczu-Zdroju, który w 2008 r., pozyskał nań środki finansowe. Zaraz potem wraz z Janem Nyczem i Maciejem Bardowskim udał się do mieszkającego w niedalekiej Wrocance Andrzeja Pikula, pochodzącego z Lubatowej, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie. Delegacji iwonickiej udało się profesora przekonać do tego by został kierownikiem artystycznym tego wydarzenia. Począwszy od 2009 r., głównym organizatorem Festiwalu im. Księcia M.K. Ogińskiego jest Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju. W tym roku generalnemu remontowi poddano fortepian Steinway, znajdujący się w Sali Kina Wczasowicz, gdzie ma miejsce najwięcej festiwalowych koncertów. Do tej pory w ramach sześciu edycji festiwalu odbyło się 26 koncertów w kinie Wczasowicz oraz po jednym w kościele w Iwoniczu-Zdroju (2009), kościele w Iwoniczu (2012) i w dawnym dworze Załuskich w Iwoniczu (2012).
Podczas tych koncertów gościliśmy łącznie kilkuset artystów z Polski, a także z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Izraela, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chin, Syrii, Gruzji, Armenii, Holandii.
Festiwal tego typu funkcjonuje dzięki pozyskiwaniu przez GOK dodatkowych funduszy. Poprzez te wszystkie lata udało się uzyskać wsparcie od wielu różnych firm
i instytucji, chcę jednak w szczególności zwrócić uwagę na te, które wsparły imprezę więcej niż jeden raz i są to: Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Fundacja Wspomagania Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Restauracja Zdrojowa w Iwoniczu-Zdroju. Relacje z każdej edycji festiwalu można było usłyszeć w Polskim Radiu Rzeszów. Graficznym opracowaniem materiałów promocyjnych zajmuje się obecnie Marcin Rygiel.
Warto na koniec przypomnieć, że co roku w maju festiwal ten poprzedza organizowany przez GOK Iwonicki Dzień Młodych Wykonawców Muzyki Polskiej. Prezentują się tam uczniowie podkarpackich szkół muzycznych i najlepsi z nich występują również w jesieni, ale już u boku profesjonalistów.
 
Więcej o festiwalu im. Księcia M. K. Ogińskiego na stronie www.oginski.iwonicz-zdroj.pl
 
Bartłomiej Bykowski
Dyrektor
 

Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego