Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego

Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego
Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego

Tradycyjnie w dniu 11 Listopada w Iwoniczu-Zdroju zakończył się szósty Międzynarodowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. Jest to cykliczna impreza muzyczna, prezentująca głównie muzykę polską w tym dorobek artystyczny patrona festiwalu i jego potomków. Pomysł na tego typu imprezę zrodził się głowach członków Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju z uwagi na osobę Amelii Załuskiej, pierworodnej córki Michała Kleofasa, która poprzez swoje rozliczne talenty a także niespotykaną pracowitość wielce się Iwoniczowi i uzdrowisku przysłużyła. Jednakże Festiwal rozpoczął się dzięki ks. Andrzejowi Chmurze, proboszczowi w Iwoniczu-Zdroju, który w 2008 r., pozyskał nań środki finansowe. Zaraz potem wraz z Janem Nyczem i Maciejem Bardowskim udał się do mieszkającego w niedalekiej Wrocance Andrzeja Pikula, pochodzącego z Lubatowej, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie. Delegacji iwonickiej udało się profesora przekonać do tego by został kierownikiem artystycznym tego wydarzenia. Począwszy od 2009 r., głównym organizatorem Festiwalu im. Księcia M.K. Ogińskiego jest Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju. W tym roku generalnemu remontowi poddano fortepian Steinway, znajdujący się w Sali Kina Wczasowicz, gdzie ma miejsce najwięcej festiwalowych koncertów. Do tej pory w ramach sześciu edycji festiwalu odbyło się 26 koncertów w kinie Wczasowicz oraz po jednym w kościele w Iwoniczu-Zdroju (2009), kościele w Iwoniczu (2012) i w dawnym dworze Załuskich w Iwoniczu (2012).
Podczas tych koncertów gościliśmy łącznie kilkuset artystów z Polski, a także z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Izraela, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chin, Syrii, Gruzji, Armenii, Holandii.
Festiwal tego typu funkcjonuje dzięki pozyskiwaniu przez GOK dodatkowych funduszy. Poprzez te wszystkie lata udało się uzyskać wsparcie od wielu różnych firm
i instytucji, chcę jednak w szczególności zwrócić uwagę na te, które wsparły imprezę więcej niż jeden raz i są to: Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Fundacja Wspomagania Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Restauracja Zdrojowa w Iwoniczu-Zdroju. Relacje z każdej edycji festiwalu można było usłyszeć w Polskim Radiu Rzeszów. Graficznym opracowaniem materiałów promocyjnych zajmuje się obecnie Marcin Rygiel.
Warto na koniec przypomnieć, że co roku w maju festiwal ten poprzedza organizowany przez GOK Iwonicki Dzień Młodych Wykonawców Muzyki Polskiej. Prezentują się tam uczniowie podkarpackich szkół muzycznych i najlepsi z nich występują również w jesieni, ale już u boku profesjonalistów.
 
Więcej o festiwalu im. Księcia M. K. Ogińskiego na stronie www.oginski.iwonicz-zdroj.pl
 
Bartłomiej Bykowski
Dyrektor
 

Zakończył się VI Festiwal im. Księcia M.K. Ogińskiego

Powiększ litery
Zmień kontrast