Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Umowa partnerska z Tokajem podpisana

Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana

5 października 2013 roku w Tokaju została podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Gminą Iwonicz-Zdrój, a miastem Tokaj na Węgrzech.
Do pierwszego spotkania Burmistrzów obu miast doszło 16 lipca br, kiedy to burmistrz Tokaju János Májer wraz z żoną odwiedzili naszą gminę. Podczas krótkiego pobytu zwiedzili uzdrowisko, które urzekło ich swoim pięknem.
Z kolei Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Paweł Pernal odwiedził Tokaj 12 sierpnia br. Podczas tej wizyty zwiedził miasteczko, spotkał się z Burmistrzem oraz radnymi Tokaju i wspólnie opracowano projekt Umowy Partnerskiej. Burmistrz Tokaju zaproponował, by podpisanie umowy odbyło się podczas Święta Winobrania, które w tym roku odbędzie się w dniach 4-6 października.
I tak też się stało. Uchwałą Nr XXXVII/252/2013 z dnia 24 września 2013 roku Rada Miejska w Iwoniczu-Zdroju postanowiła podjąć współpracę z miastem Tokaj na Węgrzech. Wyjazd delegacji zaplanowano na dzień 5 października, czyli drugi dzień Święta Winobrania. Naszą gminę reprezentowała liczna grupa między innymi: Burmistrz Gminy Paweł Pernal, jego zastępca Wiesław Polek, radni, dyrektorzy przedszkoli i szkół gminnych, przedstawiciele z ZSGH w Iwoniczu-Zdroju, Zespołu Szkół w Iwoniczu, przedstawiciele zakładów funkcjonujących w naszej gminie oraz zespół „Lubatowianie”.
Do Tokaju dotarliśmy ok. 10 rano. Przywitał nas Burmistrz János Májer wraz z żoną, którzy pokazali nam pięknie odrestaurowaną Synagogę, która obecnie wykorzystywana jest do celów kulturalnych, Teatr oraz największą w Tokaju Winnicę zajmującą obszar ok 50 ha. Poznaliśmy tam całą technologię uprawy winorośli. Następnie przeszliśmy do głównego rynku w Tokaju, gdzie rozstawiona była scena, kolorowe stragany, tonące pod ciężarem słodyczy i rękodzieła węgierskiego oraz drewniane budki z winami z okolicznych winnic.
O godzinie 14:00 rozpoczął się Korowód Winobraniowy – wielobarwny, roztańczony i rozśpiewany pochód, w którym nie zabrakło też naszych „Lubatowian”, a Burmistrz Gminy wraz z Burmistrzem Tokaju, jechali bryczką. Po pochodzie, na scenie, rozpoczęła się ceremonia przekazania winogron na Wino Burmistrzów Pogórza Tokajskiego. Tradycją jest, że podczas tego święta burmistrzowie przekazują kosz najlepszych winogron, z których robione jest „Wino Burmistrzów”, którego nie można kupić w sklepach. Wino to mają tylko burmistrzowie i częstują nim swoich gości. Podczas oficjalnych powitań i przemówień dokonano podpisania Umowy o współpracy pomiędzy Iwoniczem-Zdrojem a Tokajem, w której to obie strony zobowiązały się do podejmowania działań na rzecz rozwoju przyjaźni między społecznościami obu narodów. Następnie rozpoczęły się występy węgierskich zespołów ludowych oraz występ naszego zespołu „Lubatowianie”, który spotkał się z dużymi owacjami. W późnych godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu


Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana
Umowa partnerska z Tokajem podpisana