Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Bezpieczny pierwszoklasista?

Bezpieczny pierwszoklasista?
Bezpieczny pierwszoklasista?

Bezpieczny pierwszoklasista?


Rusza ogólnopolski program edukacyjny dla klas I szkół podstawowych


We wrześniu po raz pierwszy w życiu, dzwonek zabrzmiał dla ponad 350 tysięcy polskich pierwszoklasistów. Rozpoczęła się dla nich wielka przygoda, pełna niespodzianek i nowych odkryć, ale też i niebezpieczeństw, o co szczególnie martwią się rodzice. Jak ustrzec dzieci przed zagrożeniami czekającymi na nie w szkole czy na drodze? Najlepiej nauczyć je poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz pokazać, jak samodzielnie unikać zagrożeń – radzą eksperci od bezpieczeństwa.


Pierwszy rok szkolny to nowy etap w życiu dziecka i jego całej rodziny. Wielu rodziców po raz pierwszy w życiu, zostawi swoje dziecko pod opieką nauczycieli i pedagogów, a nie jak do tej pory, dziadków czy członków najbliższej rodziny. Teraz trzeba będzie zaufać opiekunom szkolnym i mieć nadzieję, że w przyszłości szkoła okaże się dla dzieci niezwykłym doświadczeniem


Jakie niebezpieczeństwa czekają na pierwszaków? W 2012 roku w Polsce dzieci w wieku do 14 lat uczestniczyły w aż 3 679 wypadkach drogowych – mówi Mł. insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. I choć w porównaniu do poprzedniego ich liczba zmalała, to trzeba pamiętać, że wielu z nich można było uniknąć, gdyby rodzice znali zasady bezpieczeństwa, a co więcej, dawali dzieciom dobry przykład kulturalnego i zgodnego z prawem zachowania na drodze i na podwórku. Dla każdego malucha rodzic jest niekwestionowanym autorytetem, wzorem do naśladowania. Ten entuzjazm warto wykorzystać w edukacji – tłumaczy Konkolewski.

Ważne, by pamiętać, że zagrożenia czyhają na nasze dzieci również w Internecie czy grach komputerowych, do których mają często nieograniczony niczym dostęp. Statystyki biją na alarm!


W ostatnich latach liczba przestępstw internetowych wzrosła pięciokrotnie[1]!

By wspierać rodziców pierwszoklasistów i poprawiać bezpieczeństwo ich dzieci powstał program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka”, tworzony we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja posiada patronat Komendanta Głównego Policji oraz wszystkich Kuratoriów Oświaty w Polsce. W roku szkolnym 2013/2014 odbędzie się jego V edycja.

– Program „Klub Bezpiecznego Puchatka” jest ceniony przez nauczycieli klas I o czym świadczy liczba szkół przystępujących co roku do akcji. Tylko w poprzedniej edycji aż 250 000 dzieci z 8000 szkół uczyło się bezpieczeństwa z „Klubem Bezpiecznego Puchatka”. Dlatego też już po raz piąty wraz początkiem roku szkolnego rozpoczynamy rekrutację szkół podstawowych do programu – wyjaśnia Joanna Olszowska, przedstawiciel firmy Maspex, organizatora programu.

 
Program w prosty i przystępny sposób przekazuje informacje o bezpieczeństwie na drodze, ale także jak uniknąć zagrożeń w szkole, w domu czy Internecie. Aby nasze dziecko wzięło udział w „Klubie Bezpiecznego Puchatka” wystarczy, że jego nauczyciel zgłosi szkołę do udziału na stronie internetowej www.bezpiecznypuchatek.pl. Dzięki temu do szkoły zostanie wysłany atrakcyjny

i bezpłatny zestaw edukacyjny. W każdym z nich nauczyciel otrzyma scenariusze lekcyjne, materiały ilustracyjne i dydaktyczne wraz z filmem edukacyjnym na płycie CD. Dzieci otrzymają książeczki
z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym utrwalą zdobytą wcześniej wiedzę. W ramach programu przewidziano również materiały edukacyjne dla rodziców. Specjalnie dla nich przygotowano broszury informacyjne na temat bezpieczeństwa ich dzieci.

Cieszę się, że odbędzie się V edycja programu „Klubu Bezpiecznego Puchatka” – mówi Wioletta Krzyżanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie. To akcja, która bezpłatnie oferuje nauczycielom materiały edukacyjne przygotowane na wysokim poziomie merytorycznym, opracowane w jasny i atrakcyjny sposób. Na pewno warto wziąć w niej udział  – dodaje Wioletta Krzyżanowska.

W ramach programu, w dniach 18 – 22 listopada, odbędzie się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa dla Pierwszoklasistów. Pierwszoklasiści będą mogli wówczas sprawdzić swoją wiedzę
o bezpieczeństwie na drodze, w szkole, w domu czy w sieci.


Do tej pory w akcję zaangażowano ponad 600 000 pierwszoklasistów z całej Polski. A swoim zasięgiem „Klub Bezpiecznego Puchatka” obejmuje już 60% szkół podstawowych. Więcej informacji o programie oraz o tym jak zadbać o bezpieczeństwo pierwszoklasistów można znaleźć na stronie internetowej www.bezpiecznypuchatek.pl.

 

Zapraszamy wszystkie szkoły do programu!
Kontakt do organizatorów programu:
Joanna Olszowska


[1] Komenda Główna Policji, http://statystyka.policja.pl/portal/st/840/85606/Przestepstwa_w_sieci.html


Bezpieczny pierwszoklasista?