Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Badania sejsmiczne na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój

Badania sejsmiczne na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój
Badania sejsmiczne na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój

Na terenie gmin: Iwonicz-Zdrój, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Dukla, Krempna i Nowy Żmigród przeprowadzone zostaną badania sejsmiczne w terminie od 03 czerwca do 30 listopada Badania te służą rozpoznaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Zleceniodawcą i właścicielem koncesji jest firma PGNiG, złóż wykonawcą Geofizyka Kraków.

Badania sejsmiczne polegają na rejestrowaniu fal sejsmicznych, odbitych od poszczególnych warstw geologicznych, a wzbudzonych za pomocą specjalistycznych pojazdów. Wynikiem badań jest trójwymiarowy obraz budowy geologicznej ziemi oraz skał nasyconych gazem ziemnym i ropą naftową.

Na terenie objętym badaniami zostaną rozmieszczone niewielkie czujniki, zwane geofonami. Będą one połączone kablem sejsmicznym z aparaturą rejestrującą. W wybranych miejscach, oznaczonych palikami, pojawią się pojazdy wibrujące, które będą wytwarzać niewielkie drgania. Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Badanie w danym miejscu potrwa kilkanaście sekund, po czym pojazd przeniesie się w inne miejsce. Fale sejsmiczne odbiją się od kolejnych warstw ziemi i wrócą na powierzchnię, gdzie zostaną zarejestrowane. Uzyskane dane zostaną przetworzone w celu stworzenia trójwymiarowego obrazu budowy ziemi.
Badania sejsmiczne na terenie Gminy Iwonicz-Zdrój