Ta strona korzysta z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ich zapisywanie w ustawieniach przeglądarki. Przeczytaj więcej nt. Polityki prywatności strony.

Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”

Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”

Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”

 

Jestem zdrowy, bo codziennie jem 5 porcji warzyw, owoców i soku.

Szkoła Podstawowa im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu uczestniczy w programie europejskim „Owoce w szkole”. W ramach programu został ogłoszony ogólnopolski  konkurs „Piję sok przez cały rok”. W związku z tym konkursem 29 lutego  2012 roku klasy pierwsze zaprezentowały dwa przedstawienia. Pierwszy występ był dla wszystkich uczniów, nauczycieli i wychowawców z naszej szkoły. Drugi dla przedszkolaków z Przedszkola Gminnego w Iwoniczu, Przedszkola Muzycznego i oddziałów przedszkolnych przy naszej szkole. Zaprosiliśmy również Dyrektora szkoły Małgorzatę Jakubowicz, rodziców uczniów klas pierwszych, Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Pawła Pernala oraz Dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie Mariusza Kawa, który przywiózł ze sobą niespodzianki w postaci broszurek, planów lekcji i puzzli tematycznych, promujące nawyki i postawy prozdrowotne. W przerwie pomiędzy występami została odtworzona z płyty audycja radiowa, która była wyemitowana kilka dni wcześniej w Radio Rzeszów. Audycję o zdrowym odżywianiu przeprowadziła redaktor Renata Machnik z uczniami i wychowawcami klas pierwszych.

 

Pij sok – będziesz zdrowy!!!

„Na zgryzoty i na żale

Sok ci zrobi doskonale,

Bowiem w soku siła drzemie

Owocowy blues!”

Dzieci z klasy I a zaprosiły wszystkich gości na dwór króla władającego  Czekoladową Krainą, gdzie jak się okazało życie nie płynie tak słodko. Córka króla, Zuzanka podczas czekoladowego przyjęcia zapada na tajemniczą chorobę, której uleczyć nie może ani nadworny lekarz, ani przybywający rycerze: z Krainy Słonych Paluszków i Słodkich Lizaków. Udaje się to dopiero rycerzowi o imieniu Witaminek z Sokolandii. Uzdrawia on Zuzankę sokiem, wcale nie magicznym, ale zwykłym, owocowo – warzywnym. Odtąd wszyscy w Czekoladowej Krainie zmieniają dietę i żyją zdrowo, długo i szczęśliwie.

Ta prosta fabuła stała się doskonałą okazją do zabawy dzieci w teatr, które występowały w pięknych strojach i tańczyły przy „królewskiej” muzyce, a także do przekazania pewnych treści prozdrowotnych. Pierwszaki przekonały wszystkich do zdrowych przekąsek owocowo – warzywnych a także do picia wspaniałych soków z warzyw i owoców słowami:

 „Stara to prawda, lecz wciąż prawdziwa!

Chcesz być zdrowy – owoce zjadaj i warzywa! I pij soki!”

 

Klasa pierwsza na pikniku

Dzieci  w wesołym nastroju, z koszami pełnymi owoców i soków, rozłożyły koce na scenie niczym na pikniku.  Niektóre grały w piłkę , czytały,  tańczyły, a jeszcze inne bawiły się w berka.  Prym wiodło 5 Witaminek, które były symbolem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku” i były ubrane w kolory: biały, czerwony, fioletowy, zielony i żółty. To one po każdym wierszu o witaminach A, B, C, D, E powtarzały refren :

 „My jesteśmy witaminki hop sa  sa, hop sa sa.

 Mamy takie zdrowe minki  hop sa  sa, hop sa sa .

Pierwsza druga, trzecia porcja hop sa  sa, hop sa sa ,

czwarta, piąta każdego dnia hop sa  sa, hop sa sa ”.

W czasie występu dzieci prezentowały zawartość zdrowych koszyków. Całemu przedstawieniu towarzyszyły piosenki o owocach, sokach i witaminach. Teraz cała klasa już wie, że aby być zdrowym i silnym należy codziennie jeść 5 porcji warzyw, owoców i soku. Pierwszaki żywią nadzieję, że udało im się w ten niekonwencjonalny sposób przekazać swoją szeroką wiedzę na temat wartości odżywczych owoców, warzyw i soku zarówno starszym jak i młodszym koleżankom.

Anna Prejsnar

Maria Zygmunt

Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”
Klasy I promują akcję „Owoce w szkole”